Jesteśmy zaniepokojeni ciągle pogarszającym się bytem materialnym ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - podnoszą przedstawiciele środowisk opozycji antykomunistycznej. Domagają się rozwiązań prawnych, które pomogą byłym opozycjonistom godnie żyć. Inicjatywę wspiera IPN.
Grupa kilkunastu stowarzyszeń skupiających dawnych opozycjonistów w obecności prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego podpisała "Deklarację współpracy środowisk opozycji antykomunistycznej". "Niezwykle istotne dla naszych środowisk jest imienne uhonorowanie przez Rzeczpospolitą osób zasłużonych w walce z komunizmem, a także ich wszechstronne wsparcie, w szczególności tych, którzy - często za sprawą swojej dawnej aktywności - egzystują dzisiaj w warunkach naruszających godność" - stwierdzają jej sygnatariusze.
- Ta grupa ludzi jest poza nawiasem, bez względu na to, jakie rządy mieliśmy - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Andrzej Sobieraj ze Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Radomskiego. - Często ci ludzie, którzy byli gnębieni, prześladowani, żyją na krawędzi nędzy, nie mają możliwości wyjazdu do sanatoriów, bardzo często potrzebują pomocy lekarskiej czy też leków po niższych cenach - ale nie mają takiej szansy. Stąd ta deklaracja jest wstępem do tego, aby tej grupie, zasługującej na słowa uznania, dopomóc - podkreśla były opozycjonista.
W labiryncie podkomisji
- Od roku 1990 staramy się w imieniu tych ludzi i dla nich o poszerzenie ustawy o osobach represjonowanych, było podjętych cały szereg inicjatyw. Gdzieś to ugrzęzło w podkomisjach sejmowych i do dnia dzisiejszego nie ujrzało światła dziennego - ubolewa nasz rozmówca. - Jesteśmy zadowoleni, że IPN wyszedł z inicjatywą w celu udzielenia pomocy dla stowarzyszeń tego typu, bo czas najwyższy, żeby tym ludziom dać satysfakcję, na którą oni oczekują - podkreśla Sobieraj.
Stowarzyszenia zapowiadają podjęcie działań prawnych, które niosłyby ze sobą polepszenie sytuacji osób internowanych oraz właściwe ich uhonorowanie. - Te osoby autentycznie zasługują na pewne formy uznania czy zabezpieczenia czy też dokonania pewnych korekt w ustawach dotyczących osób represjonowanych, ze względu na to, że to dzięki nim mamy wolną Polskę - mówi Andrzej Sobieraj. - Oni siedzieli w więzieniach, ich rodziny były prześladowane. Czas najwyższy, żeby zostali zauważeni przez rządzących - dodaje.
Jak pomóc
Przedstawiciele stowarzyszeń deklarują utworzenie publicznej fundacji działającej na rzecz powyższych celów. Mają też wypracować konkretne propozycje zmian w prawie.
Stowarzyszenia, m.in. Stowarzyszenie Pokolenie z Katowic, Stowarzyszenie Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji w Łodzi, Związek Stowarzyszeń Weteranów Opozycji, Stowarzyszenie 13 grudnia, powołały już Grupę Roboczą, która ma ułatwić wzajemną współpracę między nimi oraz z IPN. Jak podkreślą przedstawiciele Instytutu, lista sygnatariuszy deklaracji jest otwarta. Organizacje opozycyjne zainteresowane jej wsparciem mogą to uczynić, wysyłając na adres e-mail piotr.gajewski@ipn.gov.pl swoje poparcie. Mogą też skontaktować się osobiście pod nr. tel. (22) 581 85 98.
Dla mnie człowiek, to c+u+d, czyli ciało + umysł + dusza. I o tych sprawach myślę i piszę od czasu do czasu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka