EdithKulpienski EdithKulpienski
222
BLOG

Czy dzieci winny być posłuszne swoim rodzicom?

EdithKulpienski EdithKulpienski Wychowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 37


Mówi się: Małe dziecko - mały problem, duże dziecko - duży problem... I sporo w tym prawdy. Każdy okres życia człowieka ma swoje prawa: dzieciństwo winno być beztroskie, wiek dojrzewania pełen nauki na własnych błędach a dorosłość to okres dojrzewania. W każdym z tych okresów dzieci przysparzają wiele trosk swoim rodzicom. By je rozwiązać, rodzice za każdym razem przychodzą im z pomocą.

Jednak każdy rodzic oczekuje od swojej pociechy szacunku i słuchania tego, co ma mu do przekazania. Czy ma do tego prawo? A może rodzice powinni uszanować jego indywidualizm i jego prawo do decydowaniu o sobie?! Czy słusznie rodzice wymagają posłuszeństwa od dorosłych dzieci?

Czy ich doświadczenie życiowe uprawnia ich do decydowania o tym, co jest dla ich dzieci najlepsze? Jestem zdania, że jeśli rodzice wychowywali swoje dzieci w należyty sposób, one zawsze będą postępować zgodnie z ich naukami. Nikt nie będzie im tego musiał przypominać, to będzie dla nich zupełnie naturalne. 

Ja po dziś dzień zastanawiam się, co moi rodzice zrobiliby w tej, a nie innej sytuacji, mimo że od dawna już nie żyją. Dzieci powinny brać opinię rodziców pod uwagę, ale nie tylko to, powinny też okazywać im zasłużony szacunek. Jednak tylko wtedy, jeśli na niego rodzice zasłużyli. Czy to się komuś podoba, czy nie, na szacunek należy sobie zapracować?!

Rodzice, którym leży na sercu dobro dziecka, bez znaczenia na jego wiek, będą je prosić o wiele różnych rzeczy, które leżą w ich (dzieci) najlepszym interesie, nawet jeśli one nie mogą tego w danym momencie zrozumieć. Dopiero gdy same nabiorą doświadczenia, zrozumieją, dlaczego ich rodzice o to wszystko prosili.

Oczywiście rodzice nie zawsze mają rację. A słuchanie nie oznacza ślepego, niekwestionowanego posłuszeństwa. Jeśli ich wysłuchają i zastanowią się nad tym, co usłyszały, to ich kontrargumenty będą miały o wiele większą wagę. Zamiast przerywać im i sprzeczać się, lepiej by okazały im szacunek i spokojnie wysłuchać ich rad. Wtedy i rodzice postąpią podobnie.

Nikt nie ma zawsze racji! Czasami ludzie wyrażają opinie bez zastanowienia się nad tym, co mówią lub z powodu głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Chociaż rodzice są często wzorem dla dziecka, są tylko ludźmi i mogą popełniać błędy, jak każdy na świecie. Dlatego dziecko powinno wyrażać również własne opinie, a rodzice powinni brać je pod uwagę...

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo