EdithKulpienski EdithKulpienski
216
BLOG

Dlaczego jesteśmy coraz częściej samotni w związku?

EdithKulpienski EdithKulpienski Psychologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 10


Ludzie coraz częściej czują się samotni, nawet będąc w związku. Może to wynikać z deficytu głębokiej emocjonalnej bliskości i zrozumienia w związku. Oznacza to, że nie czujemy się naprawdę słuchani, wspierani lub doceniani przez naszego partnera. Niestety brak komunikacji i brak intymności emocjonalnej może prowadzić u nas do poczucia izolacji i samotności.

Czasami w związkach zaniedbujemy nasze własne potrzeby emocjonalne lub ignorujemy sygnały, które wskazują na to, że czujemy się samotni. Może to wynikać z braku komunikacji, niezdolności do wyrażania naszych potrzeb lub obaw związanych z odrzuceniem czy konfliktem. Jeśli nie angażujemy się w rozmowy i działania, które spełniają nasze potrzeby emocjonalne, możemy odczuwać deficyt tego, nawet będąc w związku.

Zaniedbywanie aktywności społecznych bywa również przyczyną naszego poczucia osamotnienia. Czasami koncentrujemy się tak bardzo na swoim partnerze, że zapominamy o innych ważnych relacjach społecznych. Jeśli nasze życie społeczne ogranicza się głównie do naszego partnera, to gdy nie ma go obok nas, możemy odczuwać pustkę. Dlatego pielęgnowanie innych relacji, takich jak przyjaźń czy relacje rodzinne, jest równie ważne.

Częstą przyczyną uczucia samotności w związku jest fakt, iż nie spełnia on naszych oczekiwań, które mieliśmy wobec niego samego lub naszego partnera. Może to być spowodowane różnicami w wartościach, celach życiowych, stylu komunikacji lub innych czynnikach. Zmiany w życiu, takie jak przeprowadzka, zmiana pracy, narodziny dziecka czy inne wydarzenia, mogą również wpływać na dynamikę związku i prowadzić do poczucia samotności.

W każdym satysfakcjonującym związku kluczową jest dobra komunikacja. Brak skutecznej komunikacji i częste konflikty w związku prowadzą również do poczucia samotności. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyrazić swoich potrzeb, obaw czy emocji w sposób konstruktywny, może to prowadzić do wzrostu dystansu emocjonalnego między partnerami i pogłębiania poczucia samotności.

Nie mniej ważne jest zaspakajanie zarówno własnych, jak i partnera potrzeb seksualnych. Zaniedbywane życie erotyczne może prowadzić do rozluźnienia więzi łączącej nas z partnerem, a co za tym idzie może być powodem zdrad i w efekcie rozpadu związku. Komunikacja, empatia, zaangażowanie i dbanie o nasze potrzeby są kluczowe dla budowania bliskości.

Wszystko to prowadzi do poszukiwań towarzystwa i zrozumienia gdzie indziej, by zaspokoić ich deficyt. Często dlatego szukamy towarzystwa w Internecie, ponieważ umożliwia on nam nawiązywanie kontaktów i interakcję z ludźmi na całym świecie. Daje nam możliwość poznawania osób o podobnych zainteresowaniach, pasjach i wartościach, których nie mamy w naszym najbliższym otoczeniu. Internet pozwala nam więc rozszerzyć naszą sieć społeczną i znaleźć towarzystwo wśród ludzi o podobnych upodobaniach.

Internet zapewnia nam wygodne i łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, jak i narzędzia ku temu. Możemy korzystać z platform społecznościowych, czatów, forów dyskusyjnych, aplikacji randkowych i wielu, wielu innych narzędzi, które ułatwiają znalezienie towarzystwa. Możemy w dowolnym momencie i miejscu połączyć się z innymi ludźmi, bez konieczności fizycznego spotkania.

Poza tym zapewnia nam anonimowość i poczucie bezpieczeństwa. Dla niektórych z nas szukanie towarzystwa w Internecie może być bardziej komfortowe niż w rzeczywistym świecie. Anonimowość i dystans, jakie zapewniają niektóre platformy internetowe, mogą pomóc w przezwyciężaniu nieśmiałości, lęku społecznego lub obaw związanych z nawiązywaniem kontaktów twarzą w twarz. Możemy czuć się bardziej swobodnie w wyrażaniu siebie i poznawaniu innych, gdy nie mają obawy o ocenę z zewnątrz.

Tu możemy szybko znaleźć grupy wsparcia, fora dyskusyjne czy strony internetowe poświęcone naszym indywidualnym zainteresowaniom. W takich miejscach możemy znaleźć ludzi, którzy rozumieją nasze doświadczenia i mogą dostarczyć nam wsparcia emocjonalnego lub praktycznych wskazówek. Zwłaszcza jest to cenne wtedy, gdy nie otrzymujemy go od naszego partnera.

Choć Internet oferuje wiele możliwości znalezienia towarzystwa, ważne jest również dbanie o równowagę między interakcjami online a relacjami w świecie rzeczywistym. Prawdziwe, głębokie relacje często wymagają również bezpośredniego kontaktu i zaangażowania w życie społeczne poza siecią. 

Oczywiście możemy znaleźć miłość w sieci, jednak pamiętajmy, że kiedyś przyjdzie nam ją skonfrontować z rzeczywistością.


Źródło

Zdjęcie Google 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości