0 obserwujących
176 notek
56k odsłon
102 odsłony

Dworzec we Wrocławiu, czyli opowieść o kolejowym zabytku architektury z pruskim rodowodem

Wykop Skomentuj10

Budynek dworca głównego we Wrocławiu to jeden z najciekawszych zabytków kolejowych. Dowiedz się czym wyróżnia się ta poniemiecka budowla i dlaczego warto ją zobaczyć.

Dworzec Główny we Wrocławiu to jedna z najstarszych budowli kolejowych tego typu w Polsce. Budynek zaprojektował niemiecki architekt Wilhelm Grapow, Królewski Architekt Kolei Górnośląskich. Sam dworzec wrocławski - utrzymany w nurcie neogotyckim wzniesiono w latach 1855 – 1857 na użytek tych właśnie kolei oraz Kolei Wrocławsko-Poznańsko-Głogowskiej. Pomimo kilku przebudów i remontów, od początku swojego istnienia pełni on dokładnie taką samą rolę, a wygląd jego elewacji zewnętrznej nie zmienił się w zasadzie po dziś dzień. 

Skrywa wiele tajemnic i jest niesamowitą atrakcją dla ludzi zainteresowanych architekturą, sztuką oraz historią. To urokliwe miejsce zachwyci nie tylko przeciętnego turystę, ale również wymagającego obserwatora chcącego dowiedzieć się nieco o dawnych czasach Breslau. 

Jeżeli masz ochotę poczytać więcej o dworcu we Wrocławiu oraz obejrzeć sporo zdjęć tego zabytku to zapraszam tutaj: Dworzec we Wrocławiu, czyli opowieść o kolejowym zabytku architektury z pruskim rodowodem

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale