0 obserwujących
171 notek
55k odsłon
72 odsłony

Śladami Żydów w Pradze - Josefov i Synagoga Jubileuszowa

Wykop Skomentuj

Żydzi w Czechach stanowili zwykle około 2% populacji całego kraju. Przed II wojną światową żyło ich na obszarze Czech około 360 tys., z czego w latach 1938–1945 na terenach byłej Czechosłowacji zginęło ich ok. 277 tys. W porównaniu więc z Polską, w której Żydów żyło w XIX wieku 1,3 mln i stanowili oni 14% populacji, było to stosunkowo niewiele. Mimo tego jednak ich kultura i tradycja w samej Pradze jest bardzo wyraźnie widoczna. A wszystko to za sprawą Josefova.

Josefov, czyli inaczej Židovské Město to mówiąc najprościej żydowska dzielnica, która znajduje się w centrum Pragi. Przed II Wojną Światową praski kompleks synagog był jednym z największych w całej Europie. Niegdyś Hitler chciał tu stworzyć Muzeum Wymarłej Rasy, teraz Czesi sami utworzyli tutaj naprawdę bogate Muzeum Żydowskie. Bogate paradoksalnie dzięki Adolfowi, gdyż to właśnie Niemcy zwieźli do Pragi wiele z tego, co zrabowali Żydom w innych miastach okupowanej przez siebie Europy. 

Jeżeli jesteś ciekaw co interesującego w temacie Żydów, ich kultury i dorobku również architektonicznego ma do zaoferowania Praga, to polecam lekturę: Śladami Żydów w Pradze - Josefov i Synagoga Jubileuszowa

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale