0 obserwujących
176 notek
57k odsłon
60 odsłon

Kubizm w architekturze? Takie rzeczy tylko w Pradze

Wykop Skomentuj

O tym, że Czesi to naród ciekawy przekonywać nikogo nie trzeba, o tym, że Czechy warto odwiedzić z turystycznego punktu widzenia, zapewne również nie. Dlatego pewnie mało kogo zadziwi fakt, że Praga nie dość, że się podoba, to naprawdę może być doskonałym wyborem na krótsze i dłuższe urlopy dla każdego.

Mnie jednak w tej stolicy naszych południowych sąsiadów urzekło nie tylko to, po co każdy do Pragi jedzie - Wyszehrad, Hradczany, Most Karola, Stare Miasto. Są one oczywiście niesamowite i piękne, jednak mnie osobiście zaciekawiło coś nieco innego: kubizm w architekturze, którym Praga jest fantastycznie wypełniona, której jest niemal jedynym tak bogatym reprezentantem i który akurat tutaj zupełnie nie przeszkadza. 

Jeżeli chodzi o zastosowanie kubizmu w architekturze, to trzeba przyznać, że Czesi, stali się w tym prawdziwymi mistrzami i stworzyli z niego swój własny styl narodowy, który doczekał się nawet w historii określenia mianem "stylu praskiego". Jego głównymi przedstawicielami byli Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol i Vlastislav Hofman. W zasadzie tylko oni w pełni wykorzystali ten awangardowy styl w projektowaniu i budowaniu nie tylko domów, ale również budynków użyteczności publicznej, małej architektury, a nawet wyposażenia, mebli i innych drobnych sprzętów.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda kubistyczna Praga i zrozumieć na czym polega ta niecodzienna architektura to zapraszam do lektury: Praga - stolica architektury kubistycznej

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale