0 obserwujących
176 notek
57k odsłon
72 odsłony

Wyszehrad, czyli kilka słów o praskiej twierdzy na skale

Wykop Skomentuj

Wyszehrad to jedno z dwóch wzgórz zamkowych otaczających Pragę. Dzisiejszy Wyszehrad to zajmujący spory teren, bardzo dobrze utrzymany park miejski otoczony resztkami zabudowań fortyfikacyjnych. Znajduje się tu imponujący kościół Św. Piotra i Pawła, w którym zgodnie z legendą przechowywany jest fragment odzieży Przemysła Oracza – założyciela dynastii Przemyślidów oraz nie mniej imponujący cmentarz, z panteonem Slavín. U podnóża wzgórza Wyszehrad przebiega Tunel Wyszehradzki, a wśród domów i kamienic otaczających zamkową twierdzę odnaleźć można przykłady wspaniałego, czeskiego kubizmu. To nietuzinkowe zestawienie oferowanych atrakcji sprawia, że wzgórze jest chętnie odwiedzane, a rozległość terenu powoduje, że ilość turystów nie jest zbyt przytłaczająca.

Na przestrzeni dziejów Wyszehrad święcił triumfy i podupadał. W nim swoją rezydencję mieli Wratysław II oraz Sobiesław I. To właśnie to wzgórze stało się miejscem, gdzie przechowywano Kodeks Wyszehradzki - jeden z najcenniejszych czeskich rękopisów. Dzięki Karolowi IV na tym zamku ustanowiono początek drogi królewskiej - trasy, którą musiał przebyć każdy nowy monarcha przed koronacją.

XV wiek okazał się być dla Wyszehradu i bazyliki Św. Piotra i Pawła pechowy, gdyż wojska husyckie zdobyły zamek, plądrując i paląc wszystko napotkane na swej drodze. Wiek XVII przyniósł ponowną rozbudowę, doceniono bowiem dogodne położenie Wyszehradu i zbudowano na nim nowoczesną twierdzę - jak na ówczesne warunki oczywiście. Wzrosło znaczenie militarne tego miejsca, a pomimo tego, że stacjonowało tu wojsko austriackie, to wzgórze oparło się dość skutecznie bombardowaniom podczas II Wojny Światowej i umiarkowanie doświadczone nowożytnym losem przetrwało do naszych czasów. 

Więcej o tym ciekawym miejscu przeczytacie tutaj: Wszehrad - praska twierdza na skale

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale