Blog
Blog portalu miejskiego eKurjer Warszawski
eKurjer Warszawski
eKurjer Warszawski ekurjerwarszawski.pl Wydarzenia, imprezy, nieznana historia miasta, opinie, satyra
5 obserwujących 176 notek 77734 odsłony
eKurjer Warszawski, 9 lipca 2010 r.

Walka z graffiti na Chmielnej

Wczoraj na tej jednej z najpiękniejszych ulic śródmieścia odbył się Festiwal Antygraffiti. W ramach projektu zorganizowanego przez „Fundacja CMP - Czy Mogę Pomóc?”- "Projekt Chmielna", trzy specjalistyczne ekipy oczyściły i zabezpieczyły elewacje czterech kamienic.
 
Tego typu akcja odbywa się już trzeci raz, ciekawostką jest „antygrafficiarska prewencja” polegająca na pokrywaniu „zagrożonych” frontów kamienic specjalną substancją która uniemożliwia nanoszenie nań farby w sprayu. Charakterystyczne jest również to iż bardziej na czystości elewacji zależy organizacji pozarządowej niż wspólnotom mieszkaniowym które są właścicielami wzmiankowanych nieruchomości. Cóż „a to Polska właśnie", chce się powiedzieć.
 
Celem Projektu Chmielna jest rewitalizacja i ożywienie ulicy Chmielnej. W opisie określającym działania związane z projektem pierwsze pięć punktów dotyczy właśnie szpecących ulice pseudo-graffiti. Brzmią one następującą :Usunięcie graffiti na całej długości ulicy przy pomocy specjalistycznych preparatów i poprzez malowanie, Zabezpieczenie wszystkich parterów i bram preparatami anty-graffiti,Bieżąca konserwacja wszystkich parterów i bram, w tym natychmiastowe usuwanie wszystkich nowych graffiti oraz innych zniszczeń (graffiti będzie usuwane w miarę możliwości rano w dniu, w którym zostało zauważone),Instalacja zintegrowanego systemu monitoringu wizyjnego oraz zatrudnienie ochrony pilnującej ulicy przez całą dobę i mającej wgląd w monitoring,Instalacja tabliczek „Obiekt monitorowany” na wszystkich elewacjach. Po tych informacjach widać jak profesjonalnie "Projekt Chmielna" podchodzi do sprawy.
 
Miejscy urzędnicy deklaratywnie popierają "projekt", ale na słowach się kończy, nie ma mowy o rozszerzenia wspaniałego pomysły budującego odpowiedzialność za przestrzeń miejską na inne ulice ,bądź na całe dzielnice. Jednocześnie w mieście trwa Street Art Doping, międzynarodowy festiwal graffiti, gdzie w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach realizują się mistrzowie farby w sprayu, z korzyścią dla estetyki miasta.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

ekurjerwarszawski.pl Wydarzenia, imprezy, nieznana historia miasta, opinie, satyra obrazkowa - wszystko o Warszawie!

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • zarzut manipulacji wobec Ufki jest oczywiście bezpodstawny, choć przydałoby się info o...
  • Znakomity tekst To się nazywa państwo postkomunistyczne.
  • @malibu Czyli mielibyśmy moralnie zaakceptować "eksploatacje" prostytucji zarówno przez osoby...

Tematy w dziale