86 obserwujących
3170 notek
1811k odsłon
212 odsłon

Nareszcie !!! Do Brexitu w końcu doszło

Wykop Skomentuj7

   W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020, po ponad 3,5 roku od pamiętnego referendum z 23 czerwca 2016, w którym prawie 52% Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.  Bloger Belaburyl tak to skomentował w Salonie24 {TUTAJ}:


  "Co postanowili, to zrobili.

Jak naród zdecydował, tak uczynili.

I nie ponawiali głosowania aż do uzyskania innego wyniku.

Zwyciężyła więc demokracja, trzeźwa kalkulacja z pewnością również, a na pewno poczucie dumy, które nie pozwala rezygnować z własnej suwerenności. (...)

  O północy 31 stycznia 2020 WB wystąpiła więc z UE realizując tym samym swoją odwieczną zasadę: być z Europą, ale nie w Europie. I co? Wbrew moralnemu oburzeniu politycznych bigotów, którzy byli tak zgorszeni brexitem, jak kiedyś stare ciotki rozwodem w rodzinie, wbrew ortodoksom politycznej poprawności, którzy gotowi powtarzać: „Poza UE nie ma zbawienia”, wbrew wszystkim pozbawionym odwagi i wyobraźni, by tworzyć coś nowego, a nie znosić dyktaturę niewybieralnej biurokracji brukselskiej – świat się nie skończył.

Może należałoby dopisać do polskiego hymnu narodowego kolejną zwrotkę: „dał nam przykład Borys Johnson, jak wychodzić mamy”?".


  Będzie teraz jedenaście miesięcy tzw. okresu przejściowego.  W sumie proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE potrwa cztery i pół roku[{TUTAJ} i {TUTAJ}].  To długie oczekiwanie jest skutkiem tego, iż brytyjskie elity były przeciwne brexitowi i sabotowały ten proces.  Doprowadziło to do dymisji kolejno dwóch premierów, Camerona i Theresy May.  Dopiero Borysowi Johnsonowi udało się doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych i je zdecydowanie wygrać.  Okazało się, że poparcie dla brexitu znacznie wzrosło od czerwca 2016.


  Władze UE udają, że nic ważnego się nie stało.  Ich brak refleksji i samozadufanie pozwala sądzić, że za WB pójdą inni.  Brytyjski polityk Nigel Farage uważa, iż następna będzie Polska.  Moim zdaniem będą to jednak Włochy, gdzie [w przeciwieństwie do naszego kraju] odsetek eurosceptyków jest bardzo duży.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka