Narzekanie na demoralizację i zepsucie młodzieży jest stare jak świat. Już w papirusach z dawnego Egiptu można znaleźć tego typu żale. Dzisiaj podam przykład na to, jak bardzo mogą być one nieuzasadnione.
Wczoraj /24.03/ odwiedziłam moją dawną szkołę w której prawie 45 lat temu zdawałam maturę i w której uczyłam się przez 9 lat. Jest to VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach imienia Marii Skłodowskiej-Curie /za komunizmu nosiło ono imię Wilhelma Piecka, o czym obecnie wszyscy woleliby zapomnieć/. Trafiłam tam akurat na 9-te Spotkania z Matematyką poświęcone pamięci prof. Teodora Paliczki, bardzo zasłużonego nauczyciela matematyki w tej szkole, który zmarł w zeszłym roku. Ufundowano nagrodę jego imienia. Otrzymało ją dwóch uzdolnionych uczniów: Sebastian Listkowski i Miszel Migas. Wykład inauguracyjny wygłosił dawny uczeń prof. Paliczki, będący obecnie profesorem Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. dr hab. Krzysztof Rafał Apt. Mówił on o teorii gier, korkach samochodowych i równowadze Nasha.
Dalszym punktem programu było sześć półgodzinnych referatów wygłoszonych przez uczniów tej szkoły, oraz II LO im. Konopnickiej i III LO im. Mickiewicza w Katowicach, a także I LO w Pszczynie im. Chrobrego. Spodobał mi się zwłaszcza wykład przygotowany przez trzech uczniów tej ostatniej szkoły, opisujący budowę modelu, działanie i obliczanie toru lotu dla antycznego urządzenia miotającego pociski, zwanego trebuszem. W tych Spotkaniach z Matematyką wzięło udział kilkuset uczniów wszystkich czterech wymienionych liceów. W przerwach występowali uczniowie muzykujący amatorsko. Cała organizacja tej imprezy była zresztą dziełem licealistów pod kierunkiem dr Krystyny Skórnik z PTM, mgr Renaty Suchanek - nauczycielki matematyki oraz p. Marii Dłotko, wicedyrektorki VIII LO.
Byłam pod wrażeniem mnogosci różnorodnych inicjatyw oświatowych, w których biora udział uczniwie. Za moich czasów była tylko Olimpiada Matematyczna /której laureatem był prof, Apt/. Teraz oprócz niej jest dodatkowo Śląski Sejmik Matematyczny, kilka konkursów dla szkół różnych szczebli i t. zw. Kangur. Po zajęciach zwiedziłam szkołę. Zmieniło się tam prawie wszystko z wyjątkiem klatki schodowej i to wyraźnie na lepsze. Nawet w auli odsłonieto piękny, zabytkowy, drewniany, belkowany strop. Mogłam też zaobserwować, jak uczniowie odnoszą się do nauczycieli i siebie nawzajem. Miałam wrażenie, że my w swoim czasie byliśmy dużo gorsi. Postawa obecnej młodzieży bardzo mi się podobała.
Ktoś mógłby mi zarzucić: No tak, opisuje Pani przecież elitarne liceum , jedno z najlepszych w województwie. To prawda, ale przecież z takich właśnie szkół będzie się wywodzić przyszła elita Polski. NIe będą nią ani "galerianki",terminujące w najstarszym zawodzie świata, ani "blokersi" rozrabiający w swoich ponurych slumsach. To właśnie ta inna młodzież, o której teraz nie słychać w mediach ma przed sobą przyszłośc.
Dedykuję ten tekst Xiponowi Janowi Itorowi, który dostał miesiąc bana /do 15.04/, za to, że ujął się za SpiritoLibero, którego blog usunięto nagle z powodu oskarżenia o rzekomy antysemityzm. Poświęcam go też SpiritoLibero. Jego blog jest /TUTAJ/, blog XJI /TUTAJ/ /oraz na stronie locked-accounts/, a pocztówki przysyłane przez XJI mozna znaleźć na tym blogu: /TUTAJ/.
NIE NALEŻY USUWAĆ BLOGÓW !!!
stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie