Blog
głos emerytki, ADMINISTRACJO, PRZEGINASZ !!!
elig
elig jestem na emeryturze
69 obserwujących 2557 notek 1268886 odsłon
elig, 18 kwietnia 2017 r.

Zemsta mechanika w Colorado zainspirowała rosyjski film

194 1 0 A A A

  W Wielki Czwartek [13.04.2017] jednym z najpopularniejszych tekstów w portalu Wp.pl był "Ostatni wolny mechanik. Człowiek, który buldożerem wypowiedział wojnę Ameryce" pióra Łukasza Michalika {TUTAJ

(link is external)}.  Autor przypomniał wydarzenie z 2004 roku.  W miasteczku Granby w sranie Colorado Marvin Heemeyer był prześladowany przez miejscowe skorumpowane władze, które zmusiły go do zamknięcia warsztatu i sprzedaży działki na której stał  Pół roku jakie miał na opuszczenie terenu wykorzystał do opancerzenia wielkiego buldożera.

  W czerwcu 2004 roku wyruszył tą maszyną na miasto i zaczął niszczyć budynek po budynku.  Zdemolował ratusz, bibliotekę, dom burmistrza, redakcję miejscowej gazety, sklepy itp. - w sumie trzynaście obiektów.  Policja okazała się całkowicie bezsilna.  Heemeyer szalał przez 2,5 godziny, po których jego buldożer ugrzązł w ruinach jednego ze sklepów.  Wtedy Heemeyer się zastrzelił.  Nikt nie zginął w wyniku jego akcji [poza nim samym], ale straty materialne były ogromne.  Amerykańska prasa szacowała je na 5 do 7 milionów dolarów.

  Uświadomiłam sobie, że już kiedyś o tym czytałam. i rzeczywiście, w 2013 opisał to bloger Toyah w notce "Marvin Heemeyer, czyli o zrównywaniu z ziemią" {TUTAJ(link is external)}.  Zwrócił on uwagą na to, iż System robił co mógł, by przemilczeć to zdarzenie.  Niezbyt skutecznie.  Pamięć o nim przetrwała, a w 2014 zainspirowała rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa do nakręcenia filmu "Lewiatan" {TUTAJ(link is external)} [obszerne omówienie filmu - {TUTAJ(link is external)}].  Reżyser przeniósł akcję do rosyjskiego miasteczka, a bohaterowi kazał zmagać się z rosyjskimi mafijnymi układami.  "Lewiatan" okazał się dziełem wybitnym, był nominowany do Oscara, Złotej Palmy i otrzymał Złoty Glob.

  Jak widać, temat skorumpowanej władzy gnębiącej obywateli jest uniwersalny.  W Polsce powstał przecież film "Układ Zamknięty".  Czy jednak Heemeyer wybrał skuteczna metodę walki ze skorumpowaną biurokracją?  Chyba nie.  Przeglądałam Internet i nie znalazłam wiadomości o tym, że władze Granby poniosły jakieś konsekwencje tej sprawy.  Zabrały się one energicznie do usuwania zniszczeń i już w październiku trudno było dostrzec ich ślady {TUTAJ(link is external)}.  Konsekwencje poniosły tylko firmy ubezpieczeniowe.

Opublikowano: 18.04.2017 21:58.
Autor: elig
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206) (http://obiektywnie.com.pl )

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Nie powtarzam plotek, zdenerwowanie i pośpiech było widać gołym okiem. Co do Ziobry i pijaru...
  • Inaczej mówiąc - gdyby był człowiekiem :)))
  • Wyraźnie było widać, że przestraszył się tych protestów. Wcześniej naciskała na niego...

Tematy w dziale Rozmaitości