92 obserwujących
3325 notek
1909k odsłon
  606   0

Teoretyczne Trójmorze

Od dwóch dni trwa w Bukareszcie szczyt Trójmorza [17-18.09.2018]. W pierwszym dniu przemawiał prezydent Andrzej Duda. W drugim dniu, czyli dzisiaj, udał się on do Waszyngtonu na rozmowy z Donaldem Trumpem, a zastąpił go premier Mateusz Morawiecki. Donald Trump ze swej strony wyraził gorące poparcie dla idei Trójmorza {TUTAJ}. Odbyła się własnie konferencja prasowa:

"Trwa konferencja prasowa premiera @MorawieckiM wraz z prezydentem Rumunii @KlausIohannis, prezydent Chorwacji @KolindaGK oraz Sekretarzem ds. Energii USA @SecretaryPerry w #Bukareszt.

PAP doniosła:

"Fundusz Trójmorza, energetyka, wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. program POLSKA 3.0 oraz zacieśnienie współpracy biznesu. Inicjatywa Trójmorza stała się gospodarczym faktem. Trwa właśnie Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem przedstawicieli 12 państw 3SI.

Fundusz Trójmorza będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro. Będzie swoistym wehikułem inwestycyjnym mogącym wygenerować inwestycje o wartości 100 mld euro. Oficjalny dokument został podpisany przez prezydentów Chorwacji i Polski.".

Czyżby więc wszystko szło jak po maśle? Niekoniecznie. Prezydent Duda wspomniał, że:

"Prezydent podkreślił, że z wielką satysfakcją przyjmuje fakt, że trzy lata od momentu inauguracji w Nowym Jorku Inicjatywy Trójmorza znajduje się ona dzisiaj w tak zaawansowanym etapie współpracy. "Uczestniczymy w trzecim szczycie Trójmorza oraz w pierwszym Forum Biznesowym, które jest wydarzeniem towarzyszącym, ale dla nas niezwykle ważnym" .

Premier zaś napisał na Twitterze w czasie konferencji prasowej:

"Premier @MorawieckiM w #Bukareszt: Jesteśmy po tym III szczycie #Trójmorze w punkcie zwrotnym: przechodzimy od fazy koncepcyjnej do fazy praktyczniej, wypracowywania i wdrażania projektów."

Wynika stąd, że żaden z 150 wspólnych projektów 12 państw Trójmorza [ Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry] nie jest jeszcze wdrażany i mimo upływu trzech lat - Trójmorze istnieje jedynie teoretycznie.

Jest to stan rzeczy charakterystyczny dla życia gospodarczego. Z jednej strony jesteśmy zalewani wspaniałymi planami polityków: przekop Mierzei Wiślanej, Via Baltica, Via Carpatia, CPK, a ostatnio tunel łączący Wolin z wyspą Uznam. Realizacja ich ma nastąpić w bliżej nieokreślonej przyszłości. Z drugiej zaś strony wystarczy wpisać w Google "nowa fabryka" aby uzyskać naprawdę wiele informacji typu: "W mieście A zbudowano fabrykę B, która zatrudni kilkaset osób". Szumne plany wydają się nie mieć nic wspólnego z tym, co naprawdę jest robione.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka