PKN ORLEN w ostatnim półroczu zanotował historyczny wzrost. Tak dobrze jeszcze nie było

PKN ORLEN z rekordowym wynikiem.
PKN ORLEN z rekordowym wynikiem.
W II kwartale 2021 r. PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł. W ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie, a przychody ze sprzedaży o ponad jedną trzecią.

Rekordowe zyski z petrochemii

Największy wpływ na wyniki Grupy Orlen w II kwartale miały segmenty energetyki i petrochemii, a ponad połowa przychodów ze sprzedaży Grupy pochodziła z rynków zagranicznych - zaznaczyła spółka.

W obszarze energetyki EBITDA LIFO wyniosła ponad 1,2 mld zł, a segment petrochemiczny wypracował wynik na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Jak wskazał PKN ORLEN, to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego oraz osłabienia złotówki względem euro. Spółka odnotowała w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych.

Wzrost wyników Grupy Energa

Dodano, że dobre wyniki segmentu energetycznego to efekt wzrostu wyniku Grupy Energa. Jej wynik EBITDA w II kwartale br. wyniósł 797 mln zł, co oznacza wzrost o 537 mln zł rok do roku. Na wynik korzystnie wpłynęła również wycena i rozliczenie kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego - zaznaczyła spółka.

Jak podano, segment detaliczny w drugim kwartale miał wynik EBITDA LIFO na poziomie 828 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. rok do roku. Zanotowano spadek marż paliwowych na rynku polskim, czeskim i niemieckim, przy porównywalnym poziomie marż na rynku litewskim oraz wzrost marży pozapaliwowej na wszystkich rynkach. Wolumeny sprzedaży detalicznej wzrosły rok do roku o 13 proc.

W II kwartale Orlen zanotował wzrost sprzedaży benzyny o 15 proc., oleju napędowego o 12 proc oraz paliwa lotniczego JET o 119 proc., przy niższej o 6 proc. sprzedaży LPG.

W ujęciu półrocznym PKN ORLEN zanotował w dwóch pierwszych kwartałach 2021 r. zysk netto w wysokości 4,116 mld zł, wobec 2,123 mld w tym samym okresie przed rokiem. Przychody ze sprzedaży były o ponad jedną trzecią wyższe - wyniosły prawie 54 mld zł, wobec 39 mld w I półroczu 2020 r. EBITDA wyniosła niemal 7,7 mld zł, wobec nieco ponad 5,1 mld zł przed rokiem.

Zysk Orlenu w ostatnim półroczu wyższy niż przez 8 lat rządów PO-PSL

Zdaniem prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka wyniki dowodzą, że „wizja silnego multienergetycznego koncernu, opartego na kilku obszarach działalności, jest spójna, skutecznie realizowana i w pełni odpowiada na współczesne wyzwania branży Oil&Gas”

- W trudnym otoczeniu wypracowaliśmy lepsze wyniki niż w rekordowych latach 2015-2018, kiedy na rynku rafineryjnym panowało makroekonomiczne eldorado. Dzięki temu mamy solidne podstawy finansowe do realizacji biznesowych celów - stwierdził Obajtek.

Zaznaczył, że PKN Orlen, jako „lider transformacji energetycznej”, prowadzi obecnie największy w historii spółki program inwestycyjny. - To procentuje – już każdy segment przynosi zyski i aktywnie wspiera realizowaną przez nas strategiczną wizję. W połączeniu z bezpiecznym, zielonym finansowaniem naszej działalności i dbałością o dalszy zrównoważony rozwój mamy pełen obraz nowoczesnego ORLEN2030, który konsekwentnie budujemy - oświadczył Obajtek.

KJ

Czytaj też:


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka