PKN ORLEN inwestuje w start-upy. Koncern wierzy w rozwój nowych technologii

PKN ORLEN i szansa dla start-upów. Fot. Pixabay
PKN ORLEN i szansa dla start-upów. Fot. Pixabay
Orlen Skylight Accelerator to najnowsza inicjatywa PKN ORLEN, skupiająca ponad 100 polski i zagranicznych start-upów w pierwszej rundzie konkursu. Kto go wygra, otrzyma dostęp do infrastruktury operacyjnej płockiego giganta.

Program Orlen Skylight Accelerator "skierowany jest do młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy, posiadających gotowe produkty i usługi, które można wdrożyć m.in. w obszarze produkcji petrochemicznej, energetyki odnawialnej, procesów wewnętrznych, obsługi klienta czy służących rozwojowi nowych usług" - podał PKN ORLEN. Od 20 września można już aplikować do drugiej rundy programu. 

Zobacz: 

PKN ORLEN planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór

Obajtek o "Fit for 55". Prezes PKN ORLEN nie ma wątpliwości w jednej, ważnej sprawie 

Orlen Skylight Accelerator 

"W pierwszej rundzie Programu Orlen Skylight Accelerator udział wzięło ponad 100 startupów z kraju i zagranicy" - zakomunikowała spółka. "Przedsiębiorcy, którzy przejdą pozytywnie proces oceny potencjału technologicznego i biznesowego, zostaną zakwalifikowani do etapu pilotażowego" - poinformowano. Co w zamian? Zakwalifikowani uzyskają dostęp do infrastruktury operacyjnej Grupy Orlen, a także wsparcie ekspertów koncernu i mentorów zewnętrznych. 

- Stałe inwestowanie w realizację projektów badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnych jest nieodłącznym elementem budowy silnego multienergetycznego koncernu, wzmacniania naszej marki i kreowania na rynku międzynarodowym pozycji lidera w branży. Dlatego kładziemy nacisk na rozwijanie narzędzi pozwalających na skuteczne budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami technologicznymi - stwierdziła Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora wykonawczego ds. strategii i innowacji oraz relacji inwestorskich w PKN ORLEN. 

Według pomysłodawców konkursu, Orlen Skylight Accelerator umożliwia koncernowi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wspólnie ze startupami z całego świata. - Dzięki nim możemy jeszcze skuteczniej realizować nasze cele strategiczne oraz budować trwałe przewagi konkurencyjne oparte o nowoczesne i niskoemisyjne technologie - oceniła Panasiuk. 

Projekt do 2023

Program Orlen Skylight Accelerator wystartował w połowie lipca i będzie realizowany do maja 2023 r. - zaplanowano 11 rund akceleracyjnych, w ramach których prezentowane będą nowe projekty technologiczne oraz biznesowe, przy czym nabór do pierwszej rundy, dla której określono 22 wyzwania, zakończył się 16 sierpnia.

"Zgłoszonych zostało ponad 100 różnych propozycji, pośród których dominowały rozwiązania cyfrowe skierowane do obszaru sprzedaży detalicznej oraz do obszarów HR, BHP i pozostałych, realizujących funkcje korporacyjne" - oznajmił koncern.

Zdaniem kierownika działu innowacji i akceleracji PKN Orlen Łukasza Kopcia, po wynikach naboru do pierwszej rundy widać, że zainteresowanie Programem Orlen Skylight Accelerator wśród młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy jest bardzo duże.

- Świadczy to o ogromnym potencjale, jaki innowatorzy z całego świata dostrzegają we współpracy biznesowej z PKN Orlen - mówił Kopeć. - Akceleracja z ukierunkowaniem na wspólny rozwój i wsparcie w komercjalizacji technologii, realizowana pod skrzydłami największego przedsiębiorstwa w Europie Środkowo-Wschodniej, to krok milowy w rozwoju każdego startupu myślącego o ekspansji czy wejściu na europejski rynek - dodał. 

Aktualnie organizowane są spotkania ze startupami, które przeszły pierwszy etap selekcji. "Zgłaszające je spółki znalazły wstępne zainteresowanie obszarów biznesowych po stronie PKN Orlen i obecnie mają szansę bardziej szczegółowo przedstawić swoją propozycję wartości. Przedsiębiorcy, którzy przejdą pozytywnie proces oceny potencjału technologicznego biznesowego - zostaną zakwalifikowani do etapu pilotażowego" - oświadczyła spółka. 

PKN Orlen podał, iż dla drugiej rundy naboru, która rozpoczęła się 20 września i potrwa przez kolejne cztery tygodnie, określone zostało 27 wyzwań technologicznych - zgłoszenia do udziału w programie można składać za pomocą formularza online dostępnego na stronie internetowej www.innowacje.orlen.pl do 18 października. Koncern wyjaśnił, że na stronie tej można znaleźć wykaz aktualnych wyzwań technologicznych oraz szczegółowe informacje o programie. 

GW

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka