Koniec z obciążaniem polskich sieci nadwyżkami energii z Niemiec

Linia elektroenergetyczna.
Linia elektroenergetyczna.

Od kilku lat Niemcy przesyłały nadwyżki energii elektrycznej do Austrii przez instalacje w Polsce i Czechach, co powodowało ich przeciążenia. Teraz to się wreszcie zmieni.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne - spółka zarządzającą poslką siecią energetyczną - uruchomiła przesuwniki fazowe na połączeniu Polski z Niemcami na stacji Mikułowa. Pozwolą one na ograniczenie negatywnych skutków przesyłu energii z Niemiec do Austrii przez Polskę.

Jednocześnie wyłączono drugie połączenie między Polską i Niemcami w miejscowości Krajnik. Już od kilku lat Polska i Czechy sygnalizowały, że Niemcy przesyłają do Austrii energię elektryczną przez te kraje (głównie były to nadwyżki generowane przez farmy wiatrowe na północy Niemiec), a nie bezpośrednio, gdyż przepustowość tego połączenia była zbyt mała. Przesyły dużych nieplanowanych ilości energii za pośrednictwem polskiej sieci powodowały jej przeciążenia.

Polska zaskarżyła zasady przesyłu energii z Niemiec

Polska w ubiegłym roku złożyła w tej sprawie skargę do Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ACER. Agencja przyznała Polsce rację. Uznała ona wówczas, że brak skoordynowanego mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria stanowi naruszenie przepisów unijnych i niezbędne jest wdrożenie takiego mechanizmu podobnie jak na innych granicach między państwami unijnymi.

W kwietniu tego roku Polska i Niemcy uzgodniły nowe zasady przesyłu energii elektrycznej między Polską i Niemcami. PSE wspólnie z niemieckim operatorem sieci elektroenergetycznej 50 Hertz postanowiły odciąć północne połączenie Polski z Niemcami na dwa lata. W tym czasie nasi zachodni sąsiedzi mają rozbudować swoje linie i zbudować tzw. przesuwniki fazowe, które powinny działać od 2018 roku.

Przesuwniki fazowe to specjalne transformatory pozwalające na zwiększanie bądź zmniejszanie przepływu mocy na danym połączeniu zgodnie z bieżącymi potrzebami . Rozpoczęcie wykorzystywania przesuwnika w stacji Mikułowa oznacza zakończenie pierwszej fazy instalowania przesuwników fazowych na polsko-niemieckich połączeniach energetycznych. Druga część zakłada budowę przesuwnika fazowego w niemieckiej stacji Vierraden, wraz z przeprowadzeniem modernizacji linii Krajnik-Vierraden, skutkującej podniesieniem jej napięcia z obecnego 220kV do 380kV. Przesuwniki fazowe zainstalowane na granicy polsko-niemieckiej będą zarządzane w skoordynowany sposób przez obu operatorów.

źródło: PAP, PSE
AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka