Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 17 lutego 2017 r.

Krótki żywot amerykańskich restrykcji węglowych. Trump unieważnił decyzję Obamy

205 2 0 A A A
Donald Trump w otoczeniu swoich doradców oraz górników prezentuje podpisane rozporządzenie, fot.  	PAP/EPA/Ron Sachs / POOL
Donald Trump w otoczeniu swoich doradców oraz górników prezentuje podpisane rozporządzenie, fot. PAP/EPA/Ron Sachs / POOL

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o zniesieniu prawa o ochronie strumieni, nakładającego ograniczenia na wydobycie węgla kamiennego, wprowadzone dwa miesiące wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę.

Prawo o ochronie strumieni

Prezydent unieważnił prawo o ochronie strumieni (Stream Protection Rule), wprowadzone pod koniec ubiegłego roku. Zabrania ono wydobycia węgla kamiennego metodą odkrywkową w odległości mniejszej niż 33 metry od strumieni, rzek i ujęć wody pitnej; zobowiązuje właścicieli kopalń do przedstawienia analiz wpływu eksploatacji na środowisko naturalne oraz wprowadza rygorystyczne zasady składowania odpadów. Zdaniem prezydenta Trumpa unieważnienie regulacji pozwoli firmom wydobywczym na zaoszczędzenie ponad 50 mln dolarów rocznie i zachowanie tysięcy miejsc pracy.

Problem miejsc pracy

Jak wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie reprezentującego interesy firm wydobywczych Krajowego Stowarzyszenia Kopalnictwa (National Mining Association) skrupulatne wprowadzenie tych przepisów w życie pociągnęłoby za sobą likwidację 281 tys. miejsc pracy w górnictwie węgla kamiennego, przede wszystkim w podupadłym ekonomicznie regionie Appalachów, w stanach Wirginia Zachodnia i Kentucky. Przedstawiciele organizacji ekologicznych, broniący zasadności regulacji powołują się na opracowanie Ośrodka Badawczego Kongresu, którego autorzy utrzymywali, że wprowadzenie przepisów w życie przysporzyłoby tyle samo dobrze płatnych miejsc pracy w dziedzinie ochrony środowiska, ile ubyłoby ich w skali regionu w związku z redukcjami w przemyśle wydobywczym.

Trump unieważnia prawa Obamy

Jest to już drugie rozporządzenie ekologiczne prezydenta Obamy, które nowy szef państwa unieważnił w tym tygodniu. Wcześniej we wtorek Trump ogłosił utratę mocy prawnej ustawy zobowiązującej amerykańskie firmy wydobywcze do zgłoszenia wpłat na rzecz obcych rządów tytułem praw do wydobycia węgla kamiennego i innych surowców.

W ceremonii podpisania ustawy o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego poza politykami wzięli udział także górnicy, których prezydent przywitał słowami :„Witam, wchodźcie, pokażę wam Owalny Gabinet Białego Domu. Z pewnością często tutaj gościliście".

Kto wydobywa najwięcej węgla?

Pod względem wielkości wydobycia węgla kamiennego Stany Zjednoczone są drugim krajem na świecie. Najwięcej węgla wydobywają Chiny. Według danych Statistical Review of World Energy w 2015 w Chinach wydobyto 3,75 mld ton, co stanowiło 47,7 proc. globalnej produkcji. W Stanach wydobyto blisko 813 mln ton. Polska w tym zestawieniu zajmuje 9 miejsce (135,5 mln ton), a ósme są Niemcy z wydobyciem wynoszącym 184,3 mln ton.

źródło PAP

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka