Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 5 kwietnia 2017 r.

Chiny przejmują giganta na rynku pestycydów

475 0 0 A A A

Chińska, państwowa firma China International Corp. uzyskała zgodę władz amerykańskich na przejęcie szwajcarskiej firmy Syngenta, największego na świecie producenta środków ochrony roślin dla rolnictwa.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu wydała zgodę pod warunkiem odsprzedaży fabryk produkujących trzy typy pestycydów wytwarzanych przez Syngentę. Chodzi o chwastobójczy parakwat, owadobójczą abamektynę i grzybobójczy chlorotalonil. Obydwie firmy zaakceptowały decyzję Komisji. Decyzja otwiera drogę do największego w historii przejęcia, w którym nabywcą będzie podmiot chiński. Wartość transakcji jest szacowana na 43 mld dolarów. Erik Fyrwald, dyrektor generalny Syngenty zapewnił, że po przejęciu Syngenta pozostanie odrębną firmą z główną siedzibą w Bazylei.

Postępowanie w sprawie planowanego przejęcia prowadzi też Komisja Europejska, która uznała, że transakcja może doprowadzić do podwyższenia cen i ograniczenia wyboru środków ochrony roślin dla rolnictwa. Unijna decyzja w sprawie transakcji ma zapaść najpóźniej do 18 kwietnia. Władze firm spodziewają się, że decyzja będzie dla nich pozytywna a przejęcie zostanie sfinalizowane do końca pierwszego półrocza tego roku.

Plany przejęcia kontroli nad Syngentą przez China National Chemical Corporation zostały ujawnione rok temu. To jedna z trzech wielkich transakcji, które w opinii ekspertów wpłyną na przyszły kształt rynku chemikaliów rolniczych. Kolejne to przejęcie amerykańskiej firmy DuPont przez pochodzącą z tego samego kraju DowChemical. W ubiegłym tygodniu zgodę na tę transakcję wydała Komisja Europejska. O przejęcie amerykańskiej firmy Monsanto stara się niemiecki Bayer.

Transakcja China National Chemical Corporation jest symbolicznym ukoronowaniem ciągu przejęć dokonanych lub zapoczątkowanych w ubiegłym roku. Ich łączna wartość wynosi 248 mld dolarów. Tylko w Stanach Zjednoczonych bezpośrednie inwestycje chińskie w ubiegłym roku osiągnęły poziom 45,6 mld dolarów.

Pierwszymi zagranicznymi firmami przejętymi przez chińskiego giganta były francuskie spółki Adisseo Group i Rhodia przejęte w 2006 roku. W 2015 China National Chemical Corporation za kwotę 7,1 mld euro kupiła włoską firmę Pirelli, piątego na świecie producenta opon.

Źródło: Bloomberg

AB


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka