15 obserwujących
700 notek
880k odsłon
2377 odsłon

W Polsce powstanie instalacja do gazyfikacji węgla

Wykop Skomentuj6

Azoty i Tauron chcą wspólnie wybudować instalację do zgazowywania polskiego węgla. Powstały w ten sposób gaz będzie wykorzystywany do produkcji nawozów.

Instalacja do zgazowywania (gazyfikacji) węgla ma powstać w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Jej uruchomienie jest planowane na lata 2021-2022 r. Koszt budowy jest szacowany na 400-600 mln euro. Obie firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Ma być to pierwsza instalacja zgazowania węgla w Polsce. W produkcji będzie wykorzystany węgiel kamienny wydobywany w Polsce przez Tauron. Instalacje do gazyfikacji węgla i przetwarzania gazu syntezowego w metanol oraz olefiny są najpowszechniej stosowane w Południowej Afryce i w Chinach. - W naszym interesie nie jest, żeby węgiel należał do przeszłości, a żeby znalazł się w przyszłości - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wytwarzany w instalacji gaz syntezowy ma być wykorzystywany jako surowiec do wytwarzania przez Grupę Azoty m. in. produktów chemicznych takich jak metanol czy amoniak. Zastąpi on część używanego obecnie gazu ziemnego. Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie wyklucza, że w dalszej przyszłości gaz syntezowy byłby  wykorzystywany także do wytwarzania energii elektrycznej w bloku o mocy 500 megawatów. Na razie takiego bloku w Europie jeszcze nie ma.

Dotychczas powstało wstępne studium wykonalności i opracowania dotyczące opłacalności przedsięwzięcia. Obecnie trwają prace studyjne nad projektem. Opracowywane są też analizy ekonomiczne. Przygotowaniem inwestycji ma zająć się wspólna spółka celowa Tauronu i Grupy Azoty. Wartość projektu szacowana jest w przedziale od 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej.

Analizy możliwości budowy instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu były prowadzone od kilku lat. W efekcie konkursu ogłoszonego w maju 2009 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konsorcjum ośrodków naukowych i firm, na czele z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, realizowało zadanie "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysoko efektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej". Jego podstawowym celem było stworzenie konfiguracji i wytycznych do układu zgazowania węgla, mających tworzyć podstawy do budowy krajowych instalacji demonstracyjnych. Opracowano wówczas i zweryfikowano pozytywnie technologię ciśnieniowego zgazowania węgla. W oparciu o wyniki tej próby powstała dokumentacja i wstępne studium wykonalności. Przed dwoma laty szacowano, że instalacja do gazyfikacji węgla w Kędzierzynie-Koźlu może zużywać od 900 tys. do miliona ton węgla kamiennego rocznie, dając ok. 15 proc. potrzebnego gazu na potrzeby produkcji metanolu i amoniaku.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka