19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
615 odsłon

Płocka elektrociepłownia gazowa bliska ukończenia

Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku. Fot. orlen.pl
Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku. Fot. orlen.pl
Wykop Skomentuj4

Największa w Polsce elektrociepłownia opalana gazem, budowana przez PKN Orlen, ma być oddana do eksploatacji na przełomie 2017/2018.

Budowa trwa od września 2015 roku. Obecnie trwają próby poszczególnych części obiektu, a rozruch elektrociepłowni jest zaplanowany na przełom sierpnia i września. Normalna eksploatacja ma się rozpocząć cztery miesiące później, zgodnie z planem przyjętym przed rozpoczęciem budowy. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,65 mld zł. Generalnym wykonawcą inwestycji i dostawcą turbiny do elektrociepłowni jest firma Siemens.

Płocka elektrociepłownia będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Jej moc elektryczna wyniesie 600 MW, a moc cieplna – 530 MW. To druga elektrociepłownia opalana gazem w grupie PKN Orlen. W czerwcu 2017 r. kontrolowany przez Orlen Anwil uruchomił elektrociepłownię z blokiem gazowo-parowym o mocy elektrycznej wynoszącej 463 MW.

Aktualizacja (wrzesień 2017): Płocka elektrociepłownia Orlenu po pierwszej próbie

Nowa elektrociepłownia w Płocku będzie dostarczała energię elektryczną nie tylko na potrzeby koncernu, ale też do odbiorców zewnętrznych. Z tego powodu równolegle została stacja elektroenergetyczna umożliwiająca przesyłanie energii do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Z szacunków PKN Orlen wynika, że do odbiorców zewnętrznych nowa elektrociepłownia będzie dostarczać około 3 TWh energii rocznie, podczas gdy całkowita roczna produkcja energii w Polsce wynosi nieco ponad 160 TWh.

W Polsce elektrociepłownie o dużej mocy zasilane gazem są rzadkością ze względu na relatywnie wysoką cenę gazu i niższe ceny węgla. Jednym niewielu takich obiektów, poza inwestycjami w grupie Orlenu, jest budowa bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej wynoszącej 450 MW w elektrociepłowni Stalowa Wola, należącej do PGNiG i Tauronu, rozpoczęta w grudniu 2012 roku. Jej wykonawcą była hiszpańska firma Abener, należąca do grupy Abengoa. Według pierwotnych założeń elektrociepłownia miała rozpocząć działalność w połowie 2015 roku. Z powodu opóźnień w realizacji inwestycji w styczniu 2016 roku inwestor zerwał kontrakt z wykonawcą. Inwestycja do dziś nie została ukończona.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka