Płocka elektrociepłownia gazowa Orlenu przeszła udaną pierwszą próbę. Fot. PKN Orlen/ Twitter
Płocka elektrociepłownia gazowa Orlenu przeszła udaną pierwszą próbę. Fot. PKN Orlen/ Twitter

Płocka elektrociepłownia Orlenu po pierwszej próbie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Budowana przez PKN Orlen elektrociepłownia opalana gazem została po raz pierwszy uruchomiona, a jej turbinę wprowadzono na nominalne obroty. Rozpoczęcie normalnej eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2017 i 2018 roku.

Elektrociepłownia w Płocku będzie miała moc elektryczną wynoszącą 600 MWe i cieplną 520 MWt. Jest największym tego typu obiektem w Polsce. W lipcu spółka poinformowała o przeprowadzonych próbach poszczególnych części obiektu. Rozruch turbiny to kolejny krok, który ma doprowadzić do rozpoczęcia normalnej eksploatacji pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

W czerwcu została uruchomiona podobna elektrociepłownia Orlenu – we Włocławku – o mocy elektrycznej wynoszącej 463 MWe. Koszt obydwu inwestycji wyniesie łącznie około 3,2 mld zł. Po ukończeniu budowy w Płocku Orlen będzie wytwarzał około 7 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 4,5 proc. całkowitej energii wytwarzanej w Polsce. Płocka elektrociepłownia będzie produkowała energię elektryczną nie tylko na potrzeby własne, ale będzie ją także odprowadzała do sieci przesyłowej. Wytwarzane przez nią ma być w całości zużywane przez instalacje firmy w procesie produkcyjnym.

Blok gazowy będzie zużywał około 800 mln m3  gazu rocznie, co stanowi 4 % całkowitego zużycia tego surowca w kraju. Po rozpoczęciu jego eksploatacji grupa Orlen stanie się największym konsumentem gazu w Polsce, zużywającym na 2,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Całkowite zużycie gazu w Polsce w ubiegłym roku wyniosło ponad 17 mld metrów sześciennych.

Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku został podpisany w grudniu 2014 roku, a w następnym roku ruszyły prace budowlane. Generalnym wykonawcą jest Siemens. Równocześnie z kontraktem na budowę PKN Orlen podpisał też umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni. 

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka