Grupa Orlen poinformowała we wtorek o odkryciu nowych zasobów ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Odpowiada za to spółka zależna Orlen Upstream Norway, która działa w regionie od 2007 roku. Szacowana wielkość nowego złoża E-prospect wynosi od 3 do 7 mln baryłek, a dodatkowo w trakcie prac wiertniczych natrafiono na mniejsze złoże, mogące zawierać do 2 mln baryłek ropy.
Złoże E-prospect znajduje się na koncesji PL212, zaledwie 8 kilometrów od złoża Skarv, będącego jednym z kluczowych hubów produkcyjnych Orlenu w Norwegii. To strategiczne położenie oznacza możliwość szybkiego i efektywnego włączenia nowego złoża do istniejącej infrastruktury, co pozwoli ograniczyć zarówno koszty inwestycyjne, jak i emisje związane z jego zagospodarowaniem.
Wielki potencjał złóż Skarv
– Odkrycie E-prospect potwierdza potencjał obszaru Skarv do dalszego budowania wartości Grupy Orlen – tłumaczył Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu odpowiedzialny za segment upstream. – Dysponujemy w tym miejscu dobrze rozwiniętą infrastrukturą produkcyjną, która może być wykorzystana do zagospodarowania kolejnych odkryć – dodał.
Oprócz samego złoża Skarv, hub Orlenu na Norweskim Szelfie obejmuje także inne aktywne złoża: Arfugl Nord i Grasel, a także te w fazie zagospodarowania, jak Alve Nord, Idun Nord i Orn. Jak zaznaczono w komunikacie, całkowite pierwotne zasoby tego obszaru przekraczają 700 mln baryłek ekwiwalentu ropy.
W złożu Skarv udziałowcami są: Equinor Energy – 36,2% udziałów (operator), Harbour Energy Norge – 28,1%, Aker BP – 23,8%, Orlen Upstream Norway – 11,9%. Nowo odkryte złoża (E-prospect i mniejsze sąsiednie) będą rozważane do zagospodarowania w ramach tej samej infrastruktury, co zwiększa szanse na szybkie rozpoczęcie wydobycia.
Nowoczesna jednostka FPSO
Wydobycie w regionie Skarv realizowane jest za pomocą pływającej jednostki typu FPSO (Floating Production, Storage and Offloading), która przyjmuje ropę i gaz transportowane podmorskimi rurociągami. Jak wyjaśnia Orlen, jednostka wyposażona jest w obrotową wieżę, która pozwala jej zachować stabilność i jednocześnie dostosowywać się do warunków pogodowych.
Grupa Orlen prowadzi działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 roku. Obecnie eksploatuje 20 złóż, a kolejne 8 znajduje się w fazie zagospodarowania. To część szerszej strategii koncernu, który inwestuje nie tylko w wydobycie ropy i gazu, ale także w segment petrochemiczny, energetykę odnawialną oraz rozwój energetyki jądrowej opartej o technologię SMR.
Fot. ORLEN
Red.
Inne tematy w dziale Gospodarka