Orlen Venture Capital (VC) zainwestował w norweską spółkę Hystar, producenta przełomowych elektrolizerów PEM do masowej produkcji zeroemisyjnego wodoru. To już trzynasta inwestycja funduszu, który szybko awansował do grona największych i najbardziej aktywnych europejskich VC w sektorze technologii energetycznych. Dzięki tej transakcji Grupa Orlen zyska dostęp do innowacyjnych rozwiązań, know‑how oraz możliwości wspólnego rozwoju i wdrożenia technologii wodorowych.
Innowacyjne membrany
Hystar opracował membranowe stosy elektrolizerów o mocy 0,65 MW oraz kompletne jednostki 5 MW spełniające normy ISO 17268. Membrany w tych urządzeniach są o 90% cieńsze niż w konwencjonalnych systemach, co znacząco podnosi efektywność energetyczną i redukuje koszt produkcji wodoru. Orlen podkreśla, że opatentowane rozwiązanie Hystar umożliwia wykorzystanie nawet 10 razy cieńszych membran, co otwiera drogę do masowej i opłacalnej produkcji wodoru odnawialnego.
Orlen VC: 13. inwestycja w drodze do neutralności emisyjnej
"Technologia oferowana przez Hystar wpisuje się w plany Orlen związane z produkcją i wykorzystaniem odnawialnego wodoru w procesie transformacji energetycznej koncernu” – zaznaczył Orlen. Dalsze szczegóły podaje Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych:
– Inwestycja Orlen VC w spółkę Hystar zapewni nam wsparcie technologiczne dla projektów wodorowych realizowanych w Grupie Orlen. Dzięki zaangażowaniu kapitałowemu zyskujemy dostęp nie tylko do urządzeń, ale także know‑how oraz możliwość współpracy przy rozwoju technologii i jej wdrożeniu.
Jóźwiak dodaje, że to wsparcie jest kluczowe dla osiągnięcia ambitnego celu: do 2035 r. Orlen chce wykorzystywać rocznie 350 tys. ton wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego.
Harmonogram rozwoju produkcji Hystar
Norweska spółka rozpoczęła komercjalizację już w 2022 r., a w 2024 r. pozyskała 26 mln euro z European Innovation Fund na automatyzację linii produkcyjnej. Obecna runda kapitałowa przyniosła ponad 32 mln euro, co pozwoli zabezpieczyć wkład własny do unijnego grantu i sfinansować działalność operacyjną do 2027 r.
- 2027 r. – uruchomienie zautomatyzowanej linii o mocy 1,5 GW rocznie
- 2031 r. – osiągnięcie zdolności produkcyjnej na poziomie 4,5 GW rocznie
Takie moce pozwolą realizować duże zamówienia przemysłowe, wspierając rozbudowę infrastruktury wodorowej na skalę globalną.
Orlen VC – strategia inwestycyjna
Orlen przypomina, że Orlen VC planuje średnio 5 inwestycji rocznie, koncentrując się na firmach z innowacyjnymi i komercjalizowalnymi technologiami wspierającymi cele strategii Orlenu do 2035 r. Fundusz, działający od niemal trzech lat, już jest jednym z największych w regionie Europy Środkowej.
Inwestycja w Hystar idealnie wpisuje się w szeroką paletę prowadzonych projektów, umacniając pozycję Orlenu jako lidera transformacji w kierunku czystej energii.
Red.
fot. Orlen
Inne tematy w dziale Gospodarka