Astana, stolica Kazachstanu. Fot. Ken & Nyetta/ Wikipedia
Astana, stolica Kazachstanu. Fot. Ken & Nyetta/ Wikipedia

Brama do Azji. Polscy przedsiębiorcy na targach energetycznych w Kazachstanie

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Systemy fotowoltaiczne, budowlane techniki bezwykopowe i analizatory gazowe to niektóre produkty, które w Ałma-Acie w Kazachstanie przedstawiają polskie firmy na międzynarodowych targach energetycznych.

Targi "Power Kazakhstan-ReEnergy Kazakhstan-Lighting Kazakhstan" w Ałma-Acie to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży energetycznej w Azji Centralnej. Odbywają się 24-26 października 2017 r. 

O obecność na rynku Kazachstanu starają się firmy z całego świata. Rynek ten jest bramą do całej Azji, w tym do tak trudnych pod względem biznesowym krajów jak Pakistan czy Uzbekistan.

- Konkurencja nie śpi, a największa dzisiaj to Chińczycy. Nie tylko w obszarze energii odnawialnej, ale wszelkich branż, dla których pracownik jest istotny. Koszty pracy wciąż jeszcze są tam niższe - mówi Łukasz Nowiński z FreeVolt, która prezentuje na targach systemy fotowoltaiczne. Aby zachować konkurencyjność, firma wciąż udoskonala technologie. - Niedawno opatentowaliśmy rozwiązanie użycia w produkcji ogniw fotowoltaicznych grafenu. Będziemy mogli zwiększyć w Polsce moc modułów dwukrotnie.

- Odnawialne źródła energii przenoszą stopniowo swoje centrum zainteresowania coraz bardziej na wschód. Zwłaszcza w Kazachstanie, gdzie często dochodzi do przerw w dostawie energii, tego typu energetyka zyskuje na popularności. Regiony, które są oddalone od siebie o kilkaset kilometrów trudno zaopatrzyć w sieci elektroenergetyczne. Baterie słoneczne, albo szerzej - odnawialne źródła energii - pozwalają skutecznie zelektryfikować te regiony - mówi Łukasz Nowiński.

Polskie firmy są na trzecim miejscu pod względem liczebności na targach. Są to m.in. Analytics, Apator, CTP Polska, Elektrobudowa SA, FreeVolt, Jumarpol, LUG Light Factory, Parcel Technik czy WWTech. Na targach swoją ofertę prezentuje prawie 120 przedsiębiorstw, głównie rosyjskich i chińskich. Obecne są też firmy z Austrii, Azerbejdżanu, Czech, Białorusi, Iranu, Niemiec, Turcji, Włoch i Ukrainy.

- Polska w zakresie technologii energetycznych należy do globalnych liderów - mówi Andrzej Stefański, komisarz generalny Sekcji Polskiej Expo Astana 2017; targi Power Kazakhstan wpisują się w główny temat Expo 2017 - "Energię przyszłości", czyli dostępność i rozwój czystej tzw. zielonej energii. Polska przedstawiła na niej m.in. czyste technologie węglowe i bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

Zainteresowanie rynkiem kazachskim jest obecnie znacznie większe niż w ubiegłych latach. W ubiegłym roku Polska zajęła 14. pozycję na świecie, a siódme wśród krajów Unii Europejskiej pod względem wartości eksportu do Kazachstanu. Według danych kazachstańskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej obroty handlowe Polski z Kazachstanem w 2016 roku wyniosły 759,4 mln dolarów. Eksport polskich towarów osiągnął wartość 254,4 mln, zaś import towarów z Kazachstanu - 505 mln dolarów. PARP przekonuje, że obecność w Kazachstanie otwiera drogę na rynki Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, zwłaszcza w sytuacji, gdy towary produkowane są przez polskie firmy w Kazachstanie i mogą swobodnie przepływać np. do Rosji.


źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka