fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Orlen podpisał kontrakt z gigantem. Ta umowa umacnia pozycję koncernu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Orlen podpisał umowę na zaopatrzenie w gaz ziemny w latach 2025 - 2026 polskich spółek Grupy Saint-Gobain, która jest jednym z największych producentów materiałów budowlanych na świecie. Maksymalny wolumen dostaw przewidziany kontraktem to 2,6 TWh gazu - podał we wtorek koncern.

Orlen z nowym kontraktem. Dwuletnia umowa z Grupą Saint-Gobain 

"Orlen zawarł dwuletnią umowę na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek Grupy Saint-Gobain, jednego z największych producentów materiałów budowlanych w kraju i na świecie" - ogłosił we wtorek koncern. Jak podkreślił, "maksymalny wolumen dostaw przewidziany kontraktem to 2,6 TWh gazu", przy czym umowa wejdzie w życie z początkiem 2025 r. i będzie obowiązywała do końca 2026 r.

Według Orlenu, umowa na zaopatrzenie w gaz ziemny polskich spółek Grupy Saint-Gobain zapewnia zakupy surowca na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. To kolejny już kontrakt między koncernem a polskimi spółkami Grupy Saint-Gobain - w tym przypadku współpraca z Orlenem w zakresie dostaw gazu ziemnego trwa od stycznia 2015 r.

"Podpisana umowa potwierdza pozycję Grupy Orlen jako wiarygodnego partnera biznesowego i lidera rynku gazu ziemnego w Polsce" - podkreślił koncern. Jak zaznaczył, gwarantując stabilne dostawy surowca najwyższej jakości, Grupa Orlen "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców umożliwiając im długoterminowe planowanie działalności i dostosowanie jej do wymogów transformacji energetycznej".


Jak przypomniał Orlen, Grupa Saint-Gobain działa w 76 krajach na świecie i jest liderem w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa - tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego.

Ambitny cel Grupy Orlen do 2030 roku

Koncern wspomniał jednocześnie, że Grupa Orlen, jako zintegrowany koncern multienergetyczny, należy do 150 największych podmiotów na świecie, prowadząc działalność na 10 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech Austrii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii i Pakistanie. Oferta Grupy Orlen dociera do ponad 100 krajów na 6 kontynentach.

Orlen zwrócił uwagę, że jego celem do 2030 r. jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu pozyskanych ze źródeł przyjaznych środowisku. Na realizację strategicznych projektów do końca tej dekady koncern zainwestuje - jak informował już wcześniej - ponad 320 mld zł, z czego około 40 proc. będzie przeznaczone na zielone inwestycje.


Grupa Orlen posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka