16 obserwujących
745 notek
983k odsłony
714 odsłon

Energa buduje największy bateryjny magazyn energii w Polsce

Rozładunek baterii w Bystrej, fot. energa.pl
Rozładunek baterii w Bystrej, fot. energa.pl
Wykop Skomentuj20

Budowa hybrydowego magazynu energii elektrycznej na farmie wiatrowej, należącej do spółki Energa Wytwarzanie, weszła w ostatnią fazę. Obecnie rozpoczął się kluczowy etap - montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

Hybrydowy magazyn energii (Battery Energy Storage System, BESS), powstaje w ramach polsko-japońskiego partnerstwa spółek Grupy Energa (Energa Wytwarzanie i Energa Operator), Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), Hitachi, Ltd. i Hitachi Chemical Co., Ltd.

W maju zakończono budowę hali, w której zainstalowane będą baterie. - Budowa hybrydowego magazynu energii w Bystrej weszła w ostatnie stadium – mówi Anna Dutkowska, Dyrektor Zarządzający Energa Wytwarzanie, odpowiedzialna za nadzór nad projektem. Z Japonii drogą morską dotarło 75 kontenerów z bateriami, zostaną one przetransportowane ciężarówkami do Bystrej.

Hybrydowy magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. Po zakończeniu wszystkich prac montażowych nastąpi roczny okres testów zaprojektowanych funkcjonalności magazynu energii oraz realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Hitachi systemu SPS (Special Protection Scheme), który ma pełnić funkcję automatyki odciążającej sieć elektroenergetyczną na wydzielonym obszarze KSE. Inwestycja zostanie oceniona m.in. pod względem efektywności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

- Zastosowanie na Farmie Wiatrowej Bystra magazynu energii elektrycznej pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej – mówi Piotr Meler, prezes zarządu spółki Energa Wytwarzanie. – Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii w OZE. Ze względu na fakt, że nasza spółka posiada istotne moce wytwórcze zielonej energii, technologie pozwalające ustabilizować poziom produkcji z tych źródeł znajdują się w centrum naszego zainteresowania.

Najpoważniejszym wyzwaniem dla producentów energii z wiatru, wody i słońca, jest jej magazynowanie w momencie, gdy powstaje jej nadmiar oraz wykorzystanie w godzinach szczytu zapotrzebowania na moc. Wyniki firm pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych są w dużym stopniu uzależnione od kaprysów pogodowych. Remedium na tego rodzaju ograniczenia są magazyny energii, których rozwój w ostatnich latach na całym świecie gwałtownie przyspieszył.

Grupa Energa posiada już jeden magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh, który powstał 3 lata temu w okolicach Pucka. Magazyn w Bystrej jest 18 razy większy. Oprócz rozmiarów, wyróżniać go będzie również poziom innowacyjności, która polega na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w zakresie zarządzania produkcją i magazynowaniem energii. Najnowsza inwestycja spółki Energa Wytwarzanie stanowi element prototypowego systemu optymalizującego zarządzanie generacją wiatrową, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznych.

Energa planuje uruchomienie magazynu energii na Farmie Wiatrowej Bystra pod koniec 2019 roku.

ja

źródło: energa.pl

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka