kungalu kungalu
177
BLOG

Gdybym dzisiaj był ruskim carem, to co bym zrobił?

kungalu kungalu Gospodarka Obserwuj notkę 33


Przedstawię pozytywną opcję dla Rosji, by nie zapędzać jej, jak wściekłego szczura w korner, by Rosja miała lepsze wyjście z trudnej sytuacji i możliwości rozwoju.

Zakończyłbym, wojnę lekko wycofując wojska na Ukrainie, ale niezazbytnio (aby tylko Krym miał wodę i dojazd lądem). Ale z gwarancjami NATO, że Ukraina nie zaatakuje Rosji.

Nawet pozwoliłbym Białorusi na niezależność, jak na Ukrainie. Uważałbym na Turcję, która chce wziąć Krym. W ten sposób kierunek zachodni byłby odpuszczony do końca wieku.

Skupiłbym się na rozwoju Rosji wokół Uralu i Syberii. W tym celu potrzebne są południowe drogi wodne dla intensywnego transportu. Morze Kaspijskie ma połączenie z Morzem Czarnym kanałem, który trzeba bardziej udrożnić. 

I teraz uwaga: wykonałbym w jakichś kooperacjach (Iran, Chiny, Europa) wielki kanał (nazwijmy go IranGate), łączący Morze Kaspijskie z Oceanem Indyjskim. Pomysł wygląda na szalony, ale totalnie zmieniłby geopolitykę Europy Środkowej i Azji Mniejszej. Nie będę teraz tego rozwijał, ale zmiany geopolityki byłyby ogromne, dla całego świata. Ponadto Europa zaangażowałaby się w te prace technologicznie (ma maszyny drążące pod Alpami), finansowo i potencjałem fachowców. Tym sposobem europejska pomoc dla Ukrainy byłaby mniejsza, Ukraina musiałaby przyciągać kapitał finansowy i ludzki z USA, co spowolniłoby Ukrainę i USA w ekspansji (pytanie, ile by tej pomocy było?).

Jak przebiegałaby trasa kanału IranGate, w moim projekcie? Oto mapki poniżej:

image

image


Jak widać jest konieczność drążenia tuneli pod górami. Ale wybrałem miejsce, jak mi się wydaje, o najkrótszych tunelach i tylko w jednym przejściu, większa reszta trasy idzie po powierzchni. Myślę, że Europa ma wiedzę/technologię/finanse/ludzi do wykonania takiego zadania (a jeszcze Chiny mogą współuczestniczyć).

Wtedy to Rosja bardzo szybko by zaczęła się rozwijać, ekspandując na południe świata (Azja, Afryka, Australia, Ameryka Południowa). Jednocześnie odżyłyby tereny poduralskie i syberyjskie, nie byłoby problemów z utrzymaniem w imperium obszarów syberyjskich, bo byłaby dla nich wielka oferta rozwojowa. 

Tymczasem Europa Środkowa miałaby szansę odbudowy swoich terenów oraz współuczestnicząc w projektach w Iranie. Dobry biznes, w strategiach win-win, pokonałby wszelkie animozje i zapewniłby pokój i dobrobyt.
 
kungalu
O mnie kungalu

Fabryka Prostych Rozwiązań                                                                       X                                                                       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka