46 obserwujących
288 notek
373k odsłony
  836   0

Czy ty możesz zostać świętym?

Internet
Internet

W Kościele katolickim jest mnóstwo tzw. "świętych". Są to ludzie, którzy poszli prosto do nieba. Tylko, że nikt tego nie wie na pewno. No ale załóżmy, ze oni wiedzą, bo to ogłosili.
Problem w tym, że 99,9% z całego grona "świętych" to ludzie Kościoła, czyli kler. Nawet świeccy królowie, którzy przecież byli sponsorami Kościoła nie zostali ogłoszeni "świętymi".
Wniosek z tego płynie prosty: zwykły katolik, choćby się zesrał, do nieba nie trafi. Dlatego dla pozostałych "maluczkich" wymyślono czyściec - bo musiano coś wymyślić.

"Wierzę w Boga, ale nie jako jedną rzecz, nie jako starego człowieka na niebie. Wierzę, że to, co ludzie nazywają Bogiem, jest czymś w każdym z nas. Wierzę, że to co mówił Jezus i Mahomet i Budda i cała reszta było słuszne. Tylko, że tłumaczenia poszły w złą stronę".
John Lennon


W rzymskim katolicyzmie i niektórych innych tradycjach wiary chrześcijańskiej, święty jest świętą osobą, która jest znana ze swojej "heroicznej świętości" i która jest uważana za przebywającą w niebie. ... W X wieku, papież Jan XV sformalizował proces identyfikacji świętych.

Aby się uwolnić od sukienkowych i od tej volty która Ci zrobili ,należy im przebaczyć. To jest najtańszy sposób aby się dłużej nie zadręczać.

Ogólnokrajowa przynależność katolików do Kościoła wzrosła w latach 2000-2017, ale liczba kościołów zmniejszyła się o prawie 11%, a do 2019 r. liczba katolików zmniejszyła się o 2 mln osób.

Kilka slow, co się stało, jak to było i rzeczywistość.

Antyprotestantyzm powstał w wyniku reakcji Kościoła katolickiego na reformację w XVI wieku. Protestanci zostali uznani za heretyków i poddani prześladowaniom na tych terytoriach, takich jak Hiszpania, Włochy i Holandia, na których katolicy byli dominującą siłą.
Inkwizycja była potężnym urzędem utworzonym w ramach Kościoła katolickiego w celu wykorzenienia i karania herezji w całej Europie i obu Amerykach. Rozpoczęta w XII wieku i kontynuowana przez setki lat, Inkwizycja jest niesławna z powodu surowości tortur i prześladowań Żydów i muzułmanów.

Papież prosi protestantów o przebaczenie za prześladowania. Papież Franciszek poprosił protestantów i inne Kościoły chrześcijańskie o przebaczenie za dawne prześladowania ze strony katolików, jak ogłosił w poniedziałek Watykan, który pod koniec roku odwiedzi Szwecję z okazji 500. rocznicy reformacji.
Pawła w Rzymie, w którym uczestniczą przedstawiciele innych religii, poprosił o "przebaczenie za niegodne Ewangelii zachowanie katolików wobec chrześcijan innych Kościołów". Poprosił też katolików o przebaczenie tym, którzy ich prześladowali.
Watykan ogłosił, że 31 października Franciszek uda się do położonego na południu Szwecji miasta Lund, gdzie w 1947 roku założono Światową Federację Luterańską, na wspólne nabożeństwo z luteranami, aby rozpocząć obchody Reformacji, które w przyszłym roku będą kontynuowane na całym świecie.

Marcinowi Lutrowi, Niemcowi, przypisuje się zapoczątkowanie reformacji protestanckiej w 1517 r. poprzez napisanie 95 tez - które podobno zostały przybite do drzwi kościoła w Wittenberdze - krytykujących Kościół katolicki za sprzedaż odpuszczenia grzechów za pieniądze.
Doprowadziło to do gwałtownego, często politycznego rozłamu w całej Europie i chrześcijaństwie, wywołując m.in. wojnę 30-letnią, zniszczenie angielskich klasztorów i spalenie licznych "heretyków" po obu stronach.
Tradycjonaliści katoliccy zarzucają Franciszkowi, że poszedł na zbyt wiele ustępstw wobec Lateran, szczególnie w "wspólnej modlitwie", którą obie religie będą się posługiwać podczas obchodów w 2017 roku.
Według nich modlitwa, która będzie używana podczas wizyty papieża w Lund, nadmiernie wychwala Lutra, który został potępiony jako heretyk i ekskomunikowany.

Franciszek uczynił jednak dialog z innymi religiami jednym ze znaków rozpoznawczych swego pontyfikatu.
Odwiedził już luterański kościół w Rzymie, waldensów w północnych Włoszech i rzymską synagogę. W tym roku ma zostać pierwszym papieżem, który odwiedzi meczet w stolicy Włoch.

Podczas gdy jego poprzednicy odwiedzali kościoły protestanckie, Franciszek znalazł się w ogniu krytyki ze strony tradycjonalistów, którzy zarzucają mu wysyłanie mylących sygnałów na temat relacji międzywyznaniowych.
Zakwestionowali oni również wydane w tym miesiącu wytyczne dotyczące "wspólnej modlitwy".
"Reformacja i Marcin Luter są wielokrotnie wychwalani, podczas gdy kontrreformacja oraz papieże i święci z XVI wieku są pomijani całkowitym milczeniem" - stwierdził tradycjonalistyczny blog Rorate Caeli.
Dialog teologiczny między katolikami i luteranami rozpoczął się pod koniec lat 60. po Soborze Watykańskim II. Jednak katolicy i luteranie nadal oficjalnie nie mogą przystępować do komunii podczas wzajemnych nabożeństw.
Kiedy w zeszłym roku odwiedził rzymski kościół luterański, tradycjonaliści zaatakowali Franciszka za to, że w odpowiedzi na pytanie zasugerował, że luterańska kobieta będąca żoną katolickiego mężczyzny może sama zdecydować, czy może przyjąć komunię w kościele swojego męża.

Na zdjęciu 5 świętych, którzy byli notorycznymi grzesznikami. Święty Mateusz, Święty Dismas, Święty Augustyn, Święta Pelagia, Święta Maria Egipska.

https://aleteia.org/2016/08/24/5-saints-who-were-notorious-sinners/

Zobacz galerię zdjęć:

Internet
Internet
Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale