49 obserwujących
330 notek
419k odsłon
  256   0

Kanclerz Merkel odchodzi. Wybitny polityk, czy marzyciel…

       Odchodząca kanclerz Niemiec została uhonorowana przez przyjaciół i wrogów w nieformalnej ceremonii za zamkniętymi drzwiami podczas szczytu w Brukseli.

Europejscy przywódcy zgotowali odchodzącej kanclerz Niemiec Angeli Merkel wielkie przyjęcie pożegnalne podczas piątkowego szczytu UE, a były prezydent USA Barack Obama pojawił się na wideo.

Uczestnicząc w swoim 107. szczycie, kanclerz Merkel była fetowana zarówno przez przyjaciół, jak i wrogów w nieformalnej ceremonii za zamkniętymi drzwiami, gdzie nazywano ją wszystkim, od "maszyny do kompromisu" po unijną wieżę Eiffla.

Pani Merkel - która być może nadal będzie kanclerzem, gdy przywódcy Unii Europejskiej spotkają się ponownie - jest ucieleśnieniem dążenia do silniejszej, zjednoczonej Europy od czasu, gdy uczestniczyła w swoim pierwszym spotkaniu przywódców UE 16 lat temu, w czasie gdy Jacques Chirac był prezydentem Francji, a Tony Blair premierem Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy Obama powiedział: "Tak wiele osób, dziewcząt i chłopców, mężczyzn i kobiet, miało wzór do naśladowania, na który mogli patrzeć w trudnych czasach. Wiem, bo sam jestem jednym z nich".

Dodał: "Danke schon".

Pani Merkel zawsze dążyła do utrzymania UE tak zwartej, jak to tylko możliwe, ale również broniła interesów narodowych z równą żarliwością, zwłaszcza podczas kryzysu finansowego, który widział ją często w starciu z borykającą się z problemami Grecją.

"Pani duch i doświadczenie pozostaną z nami" - powiedział Michel. "Nie opuszcza nas pani".

I pan Michel może jeszcze mieć rację. Pani Merkel nie ubiegała się o reelekcję w niemieckich sondażach w zeszłym miesiącu, a jej CDU/CSU Chrześcijańscy Demokraci wypadli tak źle, że prawdopodobnie znajdą się w opozycji.

Lewicowa SPD, Zieloni i wolnorynkowa FDP zapowiedziały, że chcą utworzyć rząd koalicyjny w tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia.

Do tego czasu Merkel pozostanie kanclerzem tymczasowym i tylko kilka dni zwłoki może sprawić, że wróci do Brukseli na szczyt w połowie grudnia.


https://www.dw.com/en/angela-merkel-receives-fond-farewell-at-final-eu-summit/a-59589576Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale