55 obserwujących
579 notek
634k odsłony
  1321   0

Biden może zapytać: „restytucji własności prywatnej" polskich Żydów...

Credit: Brendan Smialowski /AFP
Credit: Brendan Smialowski /AFP

Niedługo przyjeżdża do Polski prezydent USA, Biden. Sprawa Ukrainy i wojsk amerykańskich w Polsce, to jedna sprawa.
Są też inne, zaległe.
Przemawiając na konferencji prasowej w Warszawie, sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaapelował o "kompleksowe ustawodawstwo dotyczące restytucji własności prywatnej" polskich Żydów. Zgodnie z niedawno przyjętą ustawą JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today) Act 447, rząd USA jest zobowiązany do informowania Kongresu o postępach, jakie kraje czynią w zakresie ustawodawstwa restytucyjnego po Deklaracji z Terezina.

Sekretarz Stanu USA Pompeo wzywa do uregulowania kwestii mienia z okresu Holokaustu z polskim Ministrem Spraw Zagranicznych
Wzywa Polskę do poparcia ustawy o odszkodowaniach za mienie

 (Nowy Jork, NY) 13 lutego 2019: Podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie, w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce jako sekretarz stanu USA, Mike Pompeo poruszył kwestię restytucji mienia z czasów Holokaustu z polskim ministrem spraw zagranicznych, prof. Jackiem Czaputowiczem.

Sekretarz Stanu, Pompeo: "Doceniamy również znaczenie rozwiązania nieuregulowanych kwestii z przeszłości i wzywam moich polskich kolegów, aby posunęli się do przodu z kompleksowym ustawodawstwem dotyczącym restytucji własności prywatnej dla tych, którzy stracili mienie w czasach Holokaustu".

"Gorąco witamy wyrażenie przez Sekretarza Pompeo jego zaangażowania w zabezpieczenie sprawiedliwości dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin," powiedział Gideon Taylor, Przewodniczący Operacji WJRO. "Jest to potężne potwierdzenie wagi tej kwestii dla Stanów Zjednoczonych".

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego ustawodawstwa krajowego w celu zwrotu, lub zapewnienia rekompensaty za własność prywatną skonfiskowaną przez nazistów i/lub znacjonalizowaną przez reżim komunistyczny. Przed wojną w Polsce żyło około 3 300 000 osób pochodzenia żydowskiego. Około 90% polskich Żydów zostało zamordowanych podczas Holokaustu.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział:


"Ponadto, wzywamy polski rząd do konsultacji z przedstawicielami zainteresowanych stron i do opracowania jasnej, wydajnej i skutecznej procedury prawnej w celu rozwiązania roszczeń dotyczących skonfiskowanego mienia i zapewnienia pewnej miary sprawiedliwości dla ofiar. W przypadku braku takiej procedury, to ustawodawstwo zaszkodzi wszystkim polskim obywatelom, których mienie zostało niesprawiedliwie odebrane, w tym polskim Żydom, którzy byli ofiarami Holokaustu" - dodał Blinken.

Opracował i zebrał Eternity m.in. z:
https://www.haaretz.com/us-news
https://apnews.com/
https://www.timesofisrael.com/

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale