FB
FB
Eternity Eternity
138
BLOG

Troll, hiena, czy już padlina?

Eternity Eternity Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Popełniłem błąd, ponieważ kiedy dodamy do tego rzadkie przypadki niegrzeczności (ataki na rodzinę), opisywana osoba czuje się wyróżniona. Już tak nie będzie. Nawiasem mówiąc, nigdy nie odpowiedziałem na jego ataki.

Po pierwsze, na podstawie wyników dotyczących psychopatii i sadyzmu rozumiemy trolla internetowego jako osobę bezduszna, pozbawioną poczucia osobistej odpowiedzialności i czerpiącą przyjemność z wyrządzania krzywdy innym.Znaczenie psychopatii w wynikach wskazuje również, że trolle mają deficyt empatii, szczególnie jeśli chodzi o zdolność do odczuwania i internalizowania emocji innych osób.

Ponadto interakcja między wysokim sadyzmem a wysoką samooceną sugeruje, że trolle nie trollują z powodu niskiej samooceny. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Im bardziej ktoś czerpie przyjemność z krzywdzenia innych i im lepiej czuje się ze sobą, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie trollował.

Istnieje pilna potrzeba zrozumienia, dlaczego ludzie trollują.

Najnowsze szacunki pokazują, że około jedna trzecia użytkowników internetu doświadczyła nękania w sieci.

W kilku badaniach naukowych próbowano stworzyć profil psychologiczny osób, które trollują, aby wyrządzić krzywdę innym.

W  najnowszym badaniu, przeprowadzonym wspólnie z Genevieve Steele, chciano sprawdzić, czy trollowanie może być powiązane z poczuciem własnej wartości. Czy ludzie trollują, ponieważ mają niską samoocenę?

Czym jest trollowanie?

W literaturze naukowej trollowanie w Internecie definiuje się jako złośliwe zachowanie online, charakteryzujące się agresywnym i celowym prowokowaniem innych. „Trolle” starają się prowokować, denerwować i krzywdzić innych poprzez podburzające wiadomości i posty.

Trolling internetowy kiedyś był zabawny, ale obecnie termin ten odnosi się do czegoś znacznie bardziej złowrogiego.

Trolling może odnosić się do różnych zachowań w sieci. W niektórych okolicznościach intencją trollowania może być nawet rozbawienie i dostarczenie rozrywki. Jednak w badaniach analizowano trolling jako zachowanie złośliwe, w którym troll chce skrzywdzić swoją ofiarę w sieci.

Trolling może powodować znaczne szkody i cierpienie. Wiąże się on z poważnymi skutkami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak zaburzenia snu, obniżona samoocena, depresja, samookaleczenia, myśli samobójcze, a w niektórych przypadkach nawet samobójstwo.Psychopatia charakteryzuje się bezdusznością, podstępnością i brakiem odpowiedzialności osobistej.

Sadyzm charakteryzuje się czerpaniem przyjemności z fizycznego i/lub psychicznego krzywdzenia innych ludzi.

image

W badaniu zmierzono również stopień, w jakim uczestnicy wykazywali zachowania typowe dla trolli. Na przykład:

Lubię denerwować osoby, których nie znam osobiście w Internecie. Chociaż niektórzy uważają moje posty za obraźliwe, ja uważam je za zabawne. Najsilniejszym czynnikiem prognostycznym trollowania był sadyzm. Im bardziej ktoś lubi ranić innych, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie trollował.

Niestety, profil psychologiczny internetowego trolla oznacza, że apelowanie do jego poczucia człowieczeństwa nie przyniesie większych efektów. Nie należy też lekceważyć trolla jako osoby o niskiej samoocenie. Jego charakter jest znacznie bardziej złożony, co sprawia, że zarządzanie jego zachowaniem jest jeszcze trudniejsze.


Wcześniejsze badania wykazały, że pokazanie trollowi, że cię zdenerwował, może tylko wzmocnić jego zachowanie.


www.shutterstock.com


https://www.psychologytoday.com/us/blog/writing-with-integrity/202008/why-do-people-troll-online


Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo