Europa Wolnych Ojczyzn Europa Wolnych Ojczyzn
23
BLOG

Jak zagłosować, by nie zrobić z siebie (skończonego) durnia?

Europa Wolnych Ojczyzn Europa Wolnych Ojczyzn Polityka Obserwuj notkę 2

 

Nawołując Rodaków do aktywności politycznej, wynikającej z troski o losy własnego narodu i państwa, nie można uczciwie wzywać ich w przeddzień wyborów do głosowania „za wszelką cenę”, „na widzi mi się”, ani tym bardziej „na chybił, trafił”.

Jeżeli zatem będąc uprawnionym do głosowania, wyborca ma świadomość, że nie jest przekonany do danej osoby, lub listy określonego komitetu – to nie powinien uczestniczyć w wyborach. Nie powinien tego robić zwłaszcza wtedy, jeżeli motywem głosowania na jakiegoś kandydata miałaby być niechęć do jego - kontrkandydata, zbudowana przez siłą rzeczy wątpliwe medialne doniesienia i opinie, oraz jeszcze bardziej niepewne partyjne agitacje.

 

Kto zatem nie powinien głosować w nadchodzących wyborach europejskich, a jeżeli już

– to wg,. jakiego klucza miałby dokonywać swojego wyboru?

Jak nie głosować głupio, nie dać się po raz kolejny oszukać, nie szkodzić sobie i Polsce?

 

Wynik bardzo łatwego testu początkowego pozwoli na zweryfikowanie sposobu realizacji naszych praw, przy prawidłowej ocenie rzeczywistych własnych predyspozycji do w miarę świadomego oddania głosu.

 

Oto trzy wstępne zestawy pytań - wszystkie obowiązkowe.

 

Zestaw pierwszy:

 

  1. Czym zajmuje się Parlament Europejski, a na jakie sprawy nie ma realnego wpływu?

Jaka jest liczba wszystkich euro - posłów uprawnionych do zasiadania w Parlamencie

Europejskim, a ile euro - posłów ma obecnie Polska? Jakie są kompetencje,

obowiązki i możliwości rzeczywistego działania na rzecz swojego kraju tzw. euro –

posła?

  1. Kto i w jakim trybie może ew. zdyscyplinować, ukarać, pozbawić immunitetu, lub mandatu euro-posła?

  2. Jakie jest uposażenie euro-posła w trakcie sprawowania mandatu, oraz po zakończeniu kadencji - w przypadku braku reelekcji? Kogo zdecydowałbyś się opłacić ekwiwalentem w przewidzianej kwocie, gdyby te pieniądze należały do ciebie?

 

Zestaw drugi:

 

  1. Czy po wprowadzeniu zapisów Traktatu Lizbońskiego Rzeczpospolita Polska będzie spełniała kryteria państwowości określone przez Konwencję z Montevideo w 1933r.?

Czy jesteś za Europą Wolnych Ojczyzn, czy za wspólnym socjalistycznym państwem?

  1. Czy wprowadzenie zapisów Traktatu Lizbońskiego pozostawi krajom członkowskim

możliwość stosowania tzw. veta? Jeżeli tak, to w jakich kwestiach będzie można

skutecznie blokować unijną regulację, a w jakich nie?

  1. Czy w Unii Europejskiej szanuje się zasady demokracji i samostanowienia narodów? Czy masz pewność, że Traktat Lizboński nie dopuszcza zbrojnej interwencji, oraz stosowania kary śmierci w przypadku ew. podjęcia działań na rzecz wystąpienia danego kraju z Unii Europejskiej, związanych np. z demonstracjami, zamieszkami, a nawet wybuchem powstania narodowego?

 

 

 

 

Zestaw trzeci:

 

  1. Czy w Unii Europejskiej realizowana jest zasada równego traktowania wszystkich państw członkowskich np. w kwestii możliwości udzielania pomocy publicznej, czy też istnieją zapisane i faktycznie realizowane przywileje?

Czy w Unii Europejskiej obowiązuje zasada solidarności wszystkich członków, czy też każdy kraj bezwzględnie realizuje własne interesy?

  1. Jaką część unijnego budżetu stanowią środki na finansowanie tzw. wspólnej polityki

rolnej? Czy polski rolnik otrzymuje takie same dopłaty, jak np. rolnik francuski?

  1. W których krajach Unii Europejskiej odnotowano szybszy wzrost gospodarczy, oraz wzrost poziomu życia obywateli po wprowadzeniu wspólnej waluty – euro?

Gdzie mieści się Europejski Bank Centralny i jakie są jego uprawnienia?

Jaki jest wpływ instytucji kraju członkowskiego, który wszedł do strefy euro na

kształtowanie polityki monetarnej Unii?

 

Pytanie końcowe:

 

Czy znasz opinie i deklaracje w w/w kwestiach tych kandydatów na euro-posłów, na których zamierzasz oddać swój głos w nadchodzących wyborach?

 

Jeżeli nie potrafiłeś odpowiedzieć na którekolwiek z zadanych powyżej pytań, lub miałeś istotne wątpliwości – nie powinieneś korzystać z czynnego prawa wyborczego, ew. możesz dokonać wyboru wg następującej zasady:

 

  1. Deklarujesz przynależność do Kościoła Katolickiego, lub innych wspólnot wyznaniowych – oddajesz głos na kandydata, który składa podobną deklarację i nie należy do partii lewicowej, a zwłaszcza postkomunistycznej.

 

  1. Jesteś narodowości polskiej i uważasz, że nie ma powodu, by reprezentantem kraju wyjątkowo jednolitego pod względem narodowościowym w parlamencie Unii Europejskiej były osoby o skomplikowanych uwarunkowaniach, zależnościach i zobowiązaniach - głosujesz na kandydata narodowości polskiej. Masz prawo oddać głos na „swojego”. W ten sposób nie będziesz później szukał winnych wśród „obcych”.

 

  1. Nie jesteś zadowolony z gospodarczych wyników tzw. okresu transformacji, poziomu debaty publicznej ostatniego 20-lecia, oraz skuteczności działania polityków opcji katolicko – narodowej - oddajesz głos na kandydata, który nie uczestniczył w życiu politycznym PRL i IIIRP. Nie wybierasz w żadnym wypadku tzw. „mniejszego zła”.

Stawiasz na zmiany w polskiej klasie politycznej, wybierasz ludzi nowych.

 

Jeżeli mimo wszystko pójdziesz i „zrobisz sobie dobrze” nie mając o niczym zielonego pojęcia, a do tego za nic mając najprostsze zasady, praktykowane (wbrew oficjalnie głoszonym teoriom) we wszystkich krajach Unii Europejskiej – miej pretensje tylko do samego siebie. Wiedz, że prawdopodobnie otworzyłeś drzwi osobom nieodpowiednim -

tak do Parlamentu Europejskiego, jak i do naszego wspólnego narodowego domu.

Być może po raz kolejny i dlatego wszystko w Polsce wygląda tak, a nie inaczej.

 

Kraków, 3 czerwca 2009r. Jan Szczepankiewicz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka