Europa Wolnych Ojczyzn Europa Wolnych Ojczyzn
20
BLOG

Rajd szlakiem Powstańców - EWO-PP powitała lato

Europa Wolnych Ojczyzn Europa Wolnych Ojczyzn Polityka Obserwuj notkę 0

 

Dnia 27 czerwca 2009r. w niepowtarzalnym klimacie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w murach Orlich Gniazd, oraz leśnych ostępach członkowie i sympatycy Partii Polskiej powitali tegoroczne lato.

 

Historyczną klamrą spinającą poszczególne etapy samochodowej imprezy stanowiły refleksje nad mogiłami Powstańców Styczniowych, oraz odwiedziny miejsc, w których stoczono bitwy i potyczki.

Uczestnicy podzielili się na grupy, przebywając w ten sposób trasy odpowiednie dla swojego wieku i kondycji.

 

Złożono kwiaty i zapalono znicze na dwóch mogiłach Powstańców Styczniowych. Jedna z nich położona u stóp Zamku w Pieskowej Skale, kryje prochy 65 poległych m.in. w bitwie pod Skałą (5 marca 1863r.), w której oddziały Mariana Langiewicza i Antoniego Jeziorańskiego pokonały stacjonujące na cmentarzu zgrupowanie majora Stolzenwalda.

Druga, leśna mogiła położona w odległości kilkuset metrów od Zamku jest jedną z wielu podobnych rozsianych na terenie d. zaboru rosyjskiego. W Pieskowej Skale dwukrotnie miały miejsce zwycięskie walki z otaczającymi teren wojskami przeciwnika (4 marca i 15 sierpnia 1863r.). Poza podążającym z Miechowa Stolzenwaldem, powstańcy walczyli z ulokowanymi w Olkuszu siłami majora Medena, oraz stacjonującym w Myszkowie gen. księciem Szachowskim.

W pierwszym starciu udanie odparto nocny atak majora Medena, w drugim zaś oddział A. Krukowieckiego rozproszył kompanie rosyjskiej piechoty i kozaków.

 

Kolejnym etapem wycieczki były zachowane ruiny Zamku w Ojcowie.

Warownię wzniósł w drugiej połowie XIV w. Kazimierz Wielki, na pamiątkę walk stoczonych w tym rejonie przez swojego Ojca Władysława Łokietka, który ukrywał się przed przeważającymi wówczas siłami przeciwnika w miejscowych lasach i grotach.

Wspominano także obławę, jaką Niemcy urządzili tam w czasie okupacji, której pamiątkę stanowi tablica przy leśnej dróżce na Zamek.

 

Ostatnim etapem jednodniowej imprezy był zamek w Korzkwi, u podnóża którego odbyło się spotkanie integracyjne, z prelekcją wygłoszoną przez kpt. Konstantego Kopfa, prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Małopolska, świadka i uczestnika walk II wojny światowej. Przewodnim tematem wykładu były podstawy ideologii, oraz historia ruchu narodowego. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży przybyłej z ośrodków akademickich w Krakowie i Lublinie cieszyły się dzieje przedwojennych organizacji młodzieżowych (MW i ONR), a także Narodowej Organizacji Wojskowej, oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Warto zachęcać Polaków do poznawania ojczystej historii, a także promować turystykę krajową. Nasze środowisko prowadzi swoistą edukacją historyczną - wyjaśnił Jan Szczepankiewicz - Przewodniczący Partii Polskiej.

Naszym obowiązkiem jest nie tylko prowadzenie działalności stricte politycznej, ale też promowanie, oraz wspierania powszechnej przedsiębiorczości, zaradności i odpowiedzialności.

Nie możemy tego jednak czynić w oderwaniu od akcentowania naszej narodowej tożsamości, integrowania pokoleń i łączenia różnych grup społecznych. W chwili obecnej uzupełniamy, a czasem wręcz zastępujemy działania państwa, oraz niestabilnego w tym względzie systemu oświaty i wychowania młodzieży.

 

W Powitaniu Lata 2009 uczestniczyli obok Przewodniczącego Partii Polskiej Jana Szczepankiewicza - Wiceprzewodniczący partii Marek Kramarski, członkowie Rady Naczelnej Irena Kopf, Marek Kobylarski i Mateusz Kamionka, oraz wielu członków, a także sympatyków formacji realnie prezentującej nową polityczną jakość.

 

Omówiono aktualną sytuację formacji niepodległościowych w Polsce, w kontekście przegranych z kretesem wyborów do Parlamentu Europejskiego, oraz rozbicia ruchu i osobistej kompromitacji wielu działających dotąd polityków.

Przybyli potwierdzili niezłomną wolę kontynuowania odnowy opcji, odcinając się od praktyk egoistycznych i skłóconych ze sobą liderów formacji uznawanych dotąd za patriotyczne, którzy jednak nie potrafili utworzyć wspólnej listy wyborczej nawet w sytuacji zagrożenia suwerenności kraju.

 

Kraków, 27 czerwca 2009r.

Fotorelacja na:

www.prawica.net/node/17565

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka