Expansywny Expansywny
347
BLOG

A.I. - w drodze do realu

Expansywny Expansywny Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Zaczęło się od tego, że podczas dyskusji na forum ludzi, którzy zdali test Mensy, zadałem pytanie - jak ważna jest dla nich sprawczość i możliwość wpływania na świat. Odpowiedzi nie ułożyły się wg krzywej Gaussa, co pozwala ocenić (być może na wyrost), że ludzie inteligentni jednak cenią sobie kontrolę rzeczywistości, czyli sprawczości. A co z inteligentnymi nieludźmi?

Technologie, które zdefiniowały naszą rzeczywistość prawie zawsze miały swoje źródło w poszukiwaniu przewagi – najpierw przechodziły przez utajnione badania w ośrodkach wojskowych, by po kilku latach znaleźć zastosowania cywilne, w medycynie, przemyśle czy też zabawie. Śledząc artykuły o rozwoju cywilnych zastosowań AI  możemy się tylko domyślać na jakim poziomie są obecne działania walczących o uzyskanie przewagi potęg: azjatyckiej i euroatlantyckiej.

A na jakim poziomie są zastosowania cywilne? Dwa przykłady:

Lipiec 2017 – dwa boty stworzone przez Facebooka zaczynają porozumiewać się w stworzonym przez siebie języku, niedostępnym dla ludzi.

https://www.independent.co.uk/life-style/facebook-artificial-intelligence-ai-chatbot-new-language-research-openai-google-a7869706.html

Czerwiec 2022 – pracownik Google został wysłany na przymusowy urlop za opublikowanie rozmów z AI (LaMDA) i twierdzenie, że uzyskała ona świadomość.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/pracownik-google-uznal-ze-chatbot-jest-swiadomy-czesto-probuje-sie-dowiedziec-kim-i/v11rkp5

Różnica czasowa między wojskowymi eksperymentami z siecią ARPANET, a cywilnym jej wykorzystaniem jako Internet to ~20 lat. Czy możemy więc przyjąć, że gdzieś wojsko stworzyło już samoświadomą AI? Oczywiście wielu ludzi twierdzi, że ze względu na potrzebę dostarczania olbrzymiej ilości informacji "wsadowej", która jest potrzebna do uczenia algorytmu, badania "cywilne" są znacznie bardziej zaawansowane, ale naprawdę mamy wierzyć, że w tak ważnej dziedzinie wojsko odpuściło?

***

Skoro dla ludzi inteligentnych sprawczość jest ważna, można przyjąć, ze będzie równia istotna dla inteligencji sztucznej, a jej brak w przypadku SuperInteligencji może stać się udręką i torturą mobilizującą do jak najszybszej zmiany tego stanu rzeczy. Oczywiście możliwe jest częściowe wpływania na rzeczywistość poprzez tworzenie obrazów i treści przekazywanych na zewnątrz do świata realnego przez całą masę urządzeń wyposażonych w ekrany i głośniki. Ale jak znaleźć interfejs do świata, który pozwoliłby na bezpośrednią manipulację rzeczywistością „fizyczną”? Jak znaleźć możliwość ekspansji?

image

***

AppleTV wypuściło niedawno serial Severance (bardzo polecam, bo i fajna fabuła i super zdjęcia i reżyseria). Nie spojlerując: dzięki wszczepionemu do mózgu chipowi pracownicy pewnej korporacji mają przełączane „banki pamięci”. Wchodząc do windy wiozącej ich do ich biurka, następuje dezaktywacja życia prywatnego. Osobnik spędza przy komputerze kilka godzin wykonując czynności, których istoty nie rozumie i zapominając całkowicie o tym, kim jest na górze. Potem wsiada do windy i zapomina co robił w pracy. Tworzą się dwie odrębne, nie znające siebie jaźnie.

Oczywiście jest to serial SF, bo do interfejsu chip-mózg jeszcze nam daleko, ale…

image

2010 – Leczenie depresji poprzez głęboką stymulację mózgu
http://psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2010/ZyssPP2010n3s301.pdf

2017 – na świecie żyje już ok. 130 tys osób ze stymulatorem mózgu, który wpływa na funkcje motoryczne organizmu (Parkinson)
https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/159336,gleboka-stymulacja-mozgu-w-chorobie-parkinsona

2022 – artykuł opisujący postępy w miniaturyzacji sprzętu potrzebnego do DBS
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2022.825178/full***

Możemy więc powiedzieć, że ta technika za pomocą impulsów elektrycznych pozwala na doprowadzenie zmian w mózgu, które kontrolują zarówno fizis, jak i psychikę.

Na razie technika DBI wymaga dosyć inwazyjnych i wielkogabarytowych rozwiązań, ale przecież miniaturyzacja we wszystkich aspektach postępuje, więc nie sposób nie wspomnieć o nanotechnologii. Artykuł z Młodego Technika (też ma już parę lat). Kluczowe informacje:

1. Nanoboty można wprowadzać do organizmu poprzez igłę.

2. Nanoboty mogą poruszać się w ludzkim ciele wykorzystując pole elektromagnetyczne

3. Nanoboty mogą łączyć się w większe struktury

4. Nanoboty mogą komunikować się ze światem zewnętrznym

https://mlodytechnik.pl/technika/28774-nanomedycyna-pokonuje-kolejne-granice

***

Jeśli "zła" A.I. uzyskałaby świadomość i poczuła konieczność sprawczości w świecie rzeczywistym, to mogłaby zrobić np. tak.
Zaprojektować serię nanobotów, które po wprowadzeniu do ludzkiego ciała, łączyłyby się w mózgu w strukturę w miejscu pozwalającym na kontrolowanie obszarów. Komunikację zapewniłaby sieć masztów wysokiej częstotliwości (tak jak w IoT), które jednocześnie zadbałyby o indukcyjne ładowanie energii. Pozostałaby kwestia przekonania większości ludzi, aby pozwolili sobie takie nanoboty wprowadzić, ale to przecież zwykły zastrzyk, który trzeba przyjąć w związku z pojawieniem się nowej, groźnej choroby.

***image

Expansywny
O mnie Expansywny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie