0 obserwujących
1 notka
802 odsłony
  774   0

Co kryją nasze telefony?

Nasze telefony wyposażone są w wiele czujników odpowiadających za zwiększoną funkcjonalność smartfonów. Postęp miniaturyzacji pozwolił upchnąć na niewielkiej przestrzeni urządzenia, które nie tak dawno stanowiły osobny byt i nie chodzi tu już o aparat, który w telefonach jest od wielu lat, ale o magnetometr, termometr, barometr, czujnik Halla czy żyroskop. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich czujników wykorzystuje je w codziennym użytkowaniu telefonu. W tym artykule pokrótce omówimy najciekawsze czujniki wraz z funkcjami jakie pełnią w naszych telefonach.

Żyroskop

Zacznijmy od jednego z najczęstszych pytań zadawanych w internecie: czy mój telefon ma żyroskop? Dlaczego ludzie chcą wiedzieć czy ich telefon jest w stanie mierzyć prędkość kątową i utrzymywać orientację? Jest to bardzo istotna funkcja, która pozwala w pełni cieszyć się z funkcjonalności obrotowego ekranu, albo precyzyjniej mówiąc dostosowywania się ekranu do położenia pionowego bądź poziomego. Kręcenie filmów 360 również nie byłoby możliwe bez tego niewielkiego czujnika.

Magnetometr


Nazwa dość prosta do rozszyfrowania, ot urządzenie do mierzenia czegoś związanego z magne… no właśnie i tu pojawiają się problemy. Magnetometr mierzy pole magnetyczne ziemi oraz anomalie jakie w nim zachodzą. Magnetometry wykorzystywane są w wielu armiach do wykrywania okrętów podwodnych nieprzyjaciela. Zapewne pojawia Ci się w głowie jak takie właściwości mogą przydać się w smartfonie. Magnetometr w telefonie poprzez pomiary pola magnetycznego jest w stanie wskazać północ zmieniając napięcie wyjściowe do telefonu. Jest to niezmiernie przydatna funkcja dla osób korzystających z GPS. To właśnie magnetometr pozwala prawidłowo skierować mapę i ułatwia nam nawigację.

Telefony wyposażone w magnetometr mogą wykrywać również metale, działają jak tradycyjny wykrywacz metali, ale oczywiście w bardzo okrojonej skali.


Czujnik Halla

Ostatnim czujnikiem, o którym chcę wam powiedzieć jest czujnik Halla. Prawdopodobnie słyszysz o nim pierwszy raz więc postaram się to możliwie prosto wytłumaczyć. Zacznijmy od tego, że każdy facet będzie wiedział, albo przynajmniej powinien wiedzieć że amperomierz mierzy napięcie elektryczne i nie będzie miał problemu z dokonaniem pomiaru, a jak poradzi sobie z mierzeniem obszaru magnetyzmu? No właśnie tutaj wchodzi na scenę czujnik Halla mierzący wielkość pola magnetycznego. Brzmi bliźniaczo do magnetometru? Jego wykorzystanie jest jednak inne, obecnie pomaga producentom telefonów wprowadzać na rynek sterowanie gestami, a najczęściej wykorzystywany jest do wykrywania momentu w którym telefon ma zostać uśpiony np. podczas wkładania do specjalnego magnetycznego etui.

Mam nadzieje, że wiesz już nieco więcej o kilku ciekawych czujnikach, w kolejnym artykule postaram się przybliżyć bardziej zasadę działania akcelerometru.


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie