Szanowna Pani
Krystyna Szumilas
Minister Edukacji Narodowej
Warszawa
al. J. Ch. Szucha 25,
00-918 Warszawa
dotyczy: wprowadzenie do kanonu lektur w szkołach średnich tomu "Wystarczy" Wisławy Szymborskiej
Szanowna Pani Minister
W roku 2012 ukazał się w krakowskim Wydawnictwie A5 ostatni tom wierszy polskiej Laureatki Nagrody Nobla w Dziedzinie Literatury Wisławy Szymborskiej. W sposób nieoczekiwany dla wydawcy, wybitnego polskiego poety Ryszarda Krynickiego, edycja tomu zbiegła się ze śmiercią Autorki.

Tom jest zatem ostatnim świadectwem życia Noblistki, świadectwem poetyckim - śmierć przerwała rozmowy z wydawcą, uzgodnienia ostatecznej treści tomu, korekty rękopisów i ustalanie ostatecznej formy publikowanych utworów.
Skany przerwanych śmiercią rękopisów uzupełniają obraz ostatnich chwil życia Noblistki.
"Wystarczy" stanowi przejmujący, wręcz wstrząsający dokument żegnania się z życiem Poetki. Jest wielkim dokumentem historii polskiej literatury.
Korzystając z możliwości jakie stwarza "I Festiwal Poezji i Form Sieciujących 2013. Blogosfera Polska" wnioskuję do Pani Minister o wprowadzenie do obowiązkowego kanonu lektur w szkołach średnich wszystkich typów w Polsce tomu "Wystarczy".
Pomysł takiego wniosku przedstawiłem publicznie w 2012 roku w dniu 1 czerwca na Seminarium Literackim XVI Przemyskiej Wiosny Poetyckiej w obecności wydawcy pana Ryszarda Krynickiego. Od pomysłu upłynął już prawie rok i czas najwyższy aby wniosek znalazł się w Ministerstwie. Fakt podania go w materiałach Festiwalu Th'Republic of Poets zwiększa jego znaczenie, niż gdyby wysłał go do Pani Minister pojedynczy obywatel, podatnik skarbu państwa. I to tylko tłumaczy umieszczenie go na stronie Festiwalu.
Oprócz poznania ostatnich wierszy Noblistki, uczeń będzie miał też możliwość poznania wierszy niedokończonych poprzez skany rękopisów, a także będzie miał możliwość poznania pracy edytorskiej wydawcy, podejmowania przez niego ryzyka hermeneutycznego, oraz pracy samego Wydawnictwa zasłużonego w publikacji ostatnich tomów poezji W. Szymborskiej.
W ten sposób lektura "Wystarczy" przez uczniów szkół średnich rozwiązuje kilka bardzo ważnych dla edukacji humanistycznej problemów.
Z poważaniem
bloger "publicysta
pomysłodawca Festiwalu



Komentarze
Pokaż komentarze