
Pochodzący z Łodzi artysta malarz, najwybitniejszy miniaturzysta XX wieku, wykształcony w Paryżu i Krakowie. W latach 20. XX wieku wystawiał swoje prace w Paryżu m. in. były to ilustracje do “Księgi Estery”, “Kuszenia Św. Antoniego” i “Studni Jakuba”. W pracach tych wzorował się na ilustracjach książek średniowiecznych i grafice renesansowej. Zajmował się również ponad 700-letnią historią obecności Żydów w Polsce.

W latach 1926-1928 zilustrował “Statut Kaliski” – zbiór przywilejów dla Żydów z 1264 roku, nadany przez księcia Bolesława Pobożnego, a następnie zaadaptowany i poszerzony przez króla Kazimierza Wielkiego.
W latach 30-tych wykonał iluminację do “Hagady” – opowieści o uwolnieniu ludu izraelskiego z niewoli egipskiej. Ilustracje te były czytelną aluzją wobec nowego zagrożenia, jakim był nazizm. Zadedykował swe dzieło samemu Jerzemu VI królowi Anglii.
W połowie lat 30-tych przygotował serię 38 miniatur akwarelowych “Washington and his Times”, ukazujących Jerzego Waszyngtona i amerykańską wojnę o niepodległość, które później zostały zakupione przez prezydenta Polski Ignacego Mościckiego i podarowane prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi.
W 1939 roku, Rząd Polski zamówił u artysty serię miniatur malarskich, poświęconych roli Polaków w walce o niepodległość Ameryki. Autor przygotował je na światową wystawę w Nowym Jorku.
Po wybuchu II wojny światowej udał się do Londynu, skąd został wysłany przez Rząd Brytyjski i Polski na Uchodźstwie najpierw do Kanady, a później do USA. Tam swoimi rysunkami i karykaturami skłaniał rządy tych krajów do udziału w walce z faszystowskimi państwami w Europie.


Przebywając w USA tworzył prace publikowane na okładkach czołowych tygodników i miesięczników. Artysta walczący pędzlem i piórem. Wierny swoim ideałom, niezwykle tolerancyjny i oddany patriota zarówno jako Żyd, Polak i obywatel Stanów Zjednoczonych – tak w telegraficznym skrócie można opisać postać Artura Szyka. Bardziej znany i doceniany zagranicą niż w Polsce, gdzie się urodził. Mistrz iluminowanych miniatur, politycznej satyry i błyskotliwych karykatur. Jego twórczość jest pomostem miedzy wieloma kulturami i narodami, m. in polską, żydowską, francuską, angielską i amerykańską. Po utworzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych przygotował miniatury, obrazujące historie krajów alianckich, walczących w czasie II wojny światowej przeciwko państwom Osi.
Po wojnie zaangażował się w działalność syjonistyczną.

W 1948 roku zilustrował Deklarację Utworzenia Państwa Izrael, a w roku 1950 Amerykańską Deklarację Niepodległości. W roku 1923 został uhonorowany francuskimi “Palmami Akademickimi”, siedem lat później polskim odznaczeniem “Złotym Krzyżem Zasługi”, a w 1934 amerykańskim “Orderem Waszyngtona”.
Zmarł w wieku 57 lat. Po jego śmierci o Szyku nieco zapomniano. Dopiero w 1991 roku za sprawą kalifornijskiego towarzystwa poświęconemu artyście odrodziło się jego dziedzictwo. Dziś wspólnie z “The Arthur Szyk Society” galeria SCD chce przybliżyć twórczość i ideały tego wybitnego człowieka.


Prace artysty wystawiane były w 2002 roku w amerykańskim Muzeum Holocaustu w Houston. Na przełomie 2008 i 2009 w Muzeum Historycznym w Berlinie, a później w Muzeum Karykatury i Rysunku im. Wilhelma Buscha w Hanowerze. W Polsce prace Artura Szyka można było oglądać m in. w łódzkim Pałacu Poznańskiego i warszawskim Żydowskim Instytucie Historycznym.
Artur Szyk w przeciągu całego swojego artystycznego życia konsekwentnie wypełniał wyznaczoną sobie misję – służył ludzkości, Polsce oraz narodowi żydowskiemu, a wydana przez wydawnictwo Austeria biografia napisana przez Josepha Ansella to bardzo cenny wkład w historię sztuki żydowskiej i relacji polsko-żydowskich w pierwszej połowie XX wieku i pasjonująca podróż przez sztukę i historię XX wieku narysowana ręką znakomitego artysty.

Artur Szyk. W warszawskim getcie. Praca z 1945 roku.

Arthur Szyk: A New Exhibit of the Great Illuminator
Piszą o nim, m.in. cyt:
He was a master of political art, a brilliant draftsman/artist whose evocative works had all the power of Goya's "The Execution" and Picasso's "Guernica." Above all he was the 20th century reviver of the medieval craft of the miniaturists and illuminators of sacred texts, a multi-patriot who devoted his enormous talents to the struggle for freedom and against political evil, an artist who so forcefully depicted the battle to defeat the Nazis and their Axis allies, that Eleanor Roosevelt declared him a "one man army against Hitler.
Richard Z. Chesnoff
Autor: Monik@
Etykiety: LODZBOOK, POP i ART, מיין שיפל
http://baedekerlodz.blogspot.ca/2013/11/artur-szyk.html
http://www.huffingtonpost.com/richard-z-chesnoff/arthur-szyk-a-new-exhibit_b_533377.html
Opracował: Eternity.
Uprzejmie zapraszam do uzupełnień. Niektórzy twierdzą, że Artur Szyk był najwybitniejszym polskim artysta tamtego okresu. Moja notka: Szczęścia w Nowym Roku na jazzowo…nawiązująca do twórczości Josefa Škvorecký'ego cyt:
Opowiadanie Škvoreckiego wywoływało – i wywołuje wciąż – wspomnienia, bo samo na wspomnieniu się opiera. Napisane w 1957 roku, o koncercie szkolnej orkiestry jazzowej w miasteczku K. w Protektoracie Czech i Moraw w 1940 roku. Orkiestra na czas występu przyjmowała nazwęZamaskowani Bandyci Rytmu (Maskierten Banditen des Rytmus). Jeden przynajmniej człon tej nazwy miał swoje wizualne uzasadnienie: występujący w orkiestrze uczniowie skrywali twarze pod maskami, gdyż granie jazzu łączyło się z ryzykiem. Było wyzwaniem rzuconym okupantowi, aktem buntu wobec narzuconych przezeń rygorów. Takie w każdym razie kwalifikacje uzasadniały konsekwencje, jakie dotknęły później uczestników koncertu.
Dlaczego jazz dla hitlerowskich władz okupacyjnych stał się muzyka zapowietrzoną do tego stopnia, że Reichsmusikfuhrer (sic!) czuł się w obowiązku wydać specjalną, dziesięciopunktową instrukcje zakreślającą granice swobody muzycznej, co do takich szczegółów, jak dopuszczalna długość solówki na perkusje (break mógł wynosić połowę taktu na cztery czwarte)?
Analogia rodzajowa twórczości Szyka walczącego z faszyzmem i Josefa Škvorecký'ego byla podobna, obaj znakomici artyści.

Arthur Szyk-Lebensraum
blog techniczny, komunikaty, informacja 2015, 2014, 2013 Festiwalu Poezji i Form Sieciujących *Th'Republic of Poets* Blogosfera Polska Polska Zona Językowa Polish Zone.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura