Oglądając dzisiejsze "Forum", szczególną moją uwagę zwrócił, sondaż poparcia dla partii politycznych. Sondaż był przeprowadzony przez OBOB, a wykorzystano do jego przeprowadzenia ciekawą metodologię. Pytanym nie pokazano partii politycznych, na jaką oddaliby głos. Ale zadano pytanie bez przedstawienia partii. Wyniki były następujące:
- PO- 51%
- PIS-24%
- SLD-15%
- PSL-5%
- UPR-2%
- PD(partia demokratyczna)-1%
- inne-2%
Szczególną moją uwage zwrócił wynik UPR, który nigdy nie był brany pod uwagę w sondażach. Unia Polityki Realnej to partia która istnieje od początku transformacji ustrojowej w Polsce. Została założona dokładnie w 1987 roku, a więc jeszcze w PRL. Jednak partia w Sejmie zasiadała tylko w I kadencji w latach 1991-93, ponieważ nie obowiązywał 5% próg wyborczy. Pozostałe wybory kończyły się dla partii porażkami lub klęskami bo to słowo bardziej pasuje do analizy wyniku UPR.
W UPR, było lub jest kilku znanych polityków. Warto zacząć przedstawianie osób związanych z UPR, od Janusza Korwina-Mikke. Osoby bardzo barwnej i kontrowersyjnej. Zajadłego wroga demokracji oraz obecnego ustroju socjalistycznego jaki panuje w Polsce. Przeciwnika feministek i homoseksualistów. Zwolennika twardej polityki karnej, ale również orędownika łatwego dostępu do broni palnej i zwolennika legalizacji "miękich narkotyków". Janusz Korwin-Mikke choć od dawna nie jest już prezesem UPR, to ciągle jest osobą najbardziej kojarzoną z tą partią. Nie można zapomnieć również o obecnych publicystach "Naszego Dziennika" czy komentatorów Radia Maryja czyli o prof Bogusławie Wolniewiczu i Stanisławie Michalkiewiczu. Osoby te z pewnością pod względem wyrazistych poglądów, nie odstępują Januszowi Korwin-Mikke. Osobą bardzo ciekawą jest również dr Tomasz Sommer. Pełni on funkcje redaktora naczelnego "Najwyższego Czasu" gazety zwolenników UPR. Sommer jako zajadły przeciwnik Traktatu Lizbońskiego i biurokracji unijnej, w czerwcowych wyborach był 1 gdańskiej listy Libertas. W UPR działało również wielu obecnych posłów PO. Z takimi tuzami jak minister do walki z korupcją- Julia Pitera. Obecny europoseł- Sławomir Nitras. Czy najpiękniejsza posłanka VI kadencji Sejmu czyli Joanna Mucha.
Dzisiejszy sonadaż stawia pytanie czy jest miejsce dla UPR na polskiej scenie politycznej? Partia oparta jest na jasnym programie m.in walki z biurokracją, znaczącej obniżce podatków (z likwidacją podatku dochodowego, który jest główną przyczyną bezrobocia), zniesieniem przymusu ubezpieczeń (likwidacja ZUS-u jak i KRUS-u), likwidacji systemu finansowania partii politycznej z budżetu, wprowadzeniem kary śmierci dla osób zwyrodniałych. Co ważne uwagi partia jest dosyć rozwojowa, ponieważ główny elektorat to osoby młode. Powoduje to że UPR może w najbliższym czasie patrzeć z optymizmem w przyszłość. Według mnie partia w ciągu najbliższej dekady przekroczy magiczny próg 5%, a wtedy z pewnością będzie miała mechanizmy w postaci obecności w parlamencie i mediach do trafienia ze swoim programem do większych grup społecznych.
Inne tematy w dziale Polityka