Silne wstrząsy na Dolnym Śląsku. Co to było?

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Mieszkańcy Dolnego Śląska odczuli dziś nad ranem wstrząsy sejsmiczne o magnitudzie 4,1.Epicentrum było ok. 9 km na północ od Lubina i 31 km na północ od Legnicy. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń z ostatnich godzin.

Trzęsienie ziemi na Dolnym Śląsku. Jest wyjaśnienie

W poniedziałek o godz. 5:46 rano mieszkańców Dolnego Śląska zbudził silny wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 4,1. Jak podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), epicentrum znajdowało się w pobliżu Lubina, a hipocentrum – zaledwie kilometr pod ziemią. Z kolei USGS zlokalizował wstrząs 3 km od Rudnej na głębokości 9,3 km.

Choć początkowo uznano zdarzenie za zjawisko naturalne, kilka godzin później KGHM Polska Miedź wyjaśniła, że było to wynikiem zaplanowanych robót strzałowych w kopalni Lubin. Wstrząs miał energię 1,4 E7J i – jak zapewnił KGHM – nie zagrażał ludziom, ponieważ w rejonie nie było pracowników. 


Jan Tomaszewski w szpitalu. "Nie jest dobrze"

Legendarny bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski trafił do szpitala z poważnymi problemami zdrowotnymi. Jak poinformował serwis sport.se.pl, lekarze zdiagnozowali u niego ostry zakrzep pęcherza. Sportowiec zmaga się z wodowstrętem i jadłowstrętem, co uniemożliwia mu jedzenie i picie.

Tomaszewski, znany także z działalności publicznej i politycznej, już wcześniej miał problemy zdrowotne – m.in. w listopadzie 2024 roku, kiedy odwołano jego występ w programie z powodu wysokiego ciśnienia. Tym razem jednak pobyt w szpitalu może potrwać dłużej. 


Westinghouse kończy projekt AP1000 dla Polski 

Amerykańska firma Westinghouse poinformowała, że projekt reaktora jądrowego AP1000 dla Polski został zakończony i nie będzie już modyfikowany. Jak podkreśliła Lou Martinez Sancho, wiceprezes ds. technologii, gotowa jest pełna, zdigitalizowana dokumentacja – sprawdzona już w Chinach i USA, gdzie działają sześć reaktorów tego typu.

W Polsce reaktory AP1000 powstaną w elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, którą wybuduje konsorcjum Westinghouse–Bechtel. Inwestorem jest państwowa spółka PEJ. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2036 roku, a tzw. pierwszy beton zostanie wylany w 2028 roku. Firma planuje także zastosowanie sztucznej inteligencji w projektowaniu i analizuje możliwości oszczędności w zużyciu wody chłodzącej.

Trump: Nie nałożyłem sankcji na Rosję, bo...

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie nałożył dodatkowych sankcji na Rosję, ponieważ widzi szansę na zakończenie wojny w Ukrainie. Stwierdził, że Władimir Putin "jest na wojnie, ale chce pokoju" i że działania poprzedniej administracji zbyt mocno angażowały USA w "europejski konflikt".

Trump dodał, że rozważał wycofanie się z prób dyplomatycznych, jednak postanowił je kontynuować. Zasugerował, że Watykan mógłby być dobrym miejscem na rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą. 


Kolejne ofiary izraelskich nalotów w Strefie Gazy. Ponad 60 zabitych

W Strefie Gazy nie znikają ataki. W ciągu ostatniej doby zginęło tam co najmniej 60 osób w wyniku bombardowań izraelskiej armii. Według palestyńskich źródeł, do ataków doszło m.in. w Dajr al-Balah, obozie Nusajrat i Chan Junus. Ofiarami byli w większości cywile, w tym kobiety i dzieci.

Izrael kontynuuje ofensywę, podkreślając, że jej celem jest zniszczenie struktur Hamasu i uwolnienie zakładników. Od początku konfliktu, czyli od ataku Hamasu 7 października 2023 r., w Gazie zginęło ponad 53 tys. Palestyńczyków, a ponad 120 tys. zostało rannych.  

Fot. Kopalnia KGHM S.A. w Lubinie/KGHM

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka