— Ta decyzja to będzie jedna z najważniejszych decyzji w waszym życiu, ona zadecyduje o waszym i naszym życiu. Bardzo was proszę, abyście wybrali mądrze i pomyślcie o konsekwencjach, dlatego że drugiej szansy nie będzie, a reklamacji nikt nie przyjmie. Idźcie tłumnie do tych wyborów i zadecydujcie — powiedział Rafał Trzaskowski w Sosnowcu. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Trzaskowski: Każdy głos się liczy, stawką jest przyszłość Polski
We wtorek popołudniu podczas spotkania otwartego w Sosnowcu Rafał Trzaskowski zadeklarował, że także porozmawia z Mentzenem. "Tak, panie Sławomirze, przyjdę, porozmawiamy" - podkreślił kandydat KO. Polityk odniósł się także do deklaracji swojego konkurenta, Karola Nawrockiego. "Ja nie wiem, co oni w PiSie mają z tym podpisywaniem szybko i w ciemno" - powiedział Trzaskowski. "Mamy już jednego takiego prezydenta" - dodał.
"W związku z tym, panie Sławomirze, ja panu nie gwarantuję, że cokolwiek podpiszę, ale gwarantuję, że porozmawiamy szczerze" - zapewnił kandydat KO. Według niego w wielu sprawach obaj mogą się zgodzić. "W kilku na pewno się nie zgodzimy, ale otwarta debata to jest dokładnie to, czego potrzebujemy" - podkreślił Trzaskowski.
W wystąpieniu w Sosnowcu odniósł się też do kwestii strategicznych dla rozwoju kraju: przemysłu, energetyki i nowych technologii. Mówił o ambitnych planach związanych z rozwojem Centralnego Okręgu Przemysłowego, inwestycjami w sztuczną inteligencję i energetykę jądrową. "To wszystko może się ziścić. Polska może stać się centrum operacyjnym przyszłości, a za sterami będzie młode pokolenie" – mówił kandydat KO.
Trzaskowski ostro skrytykował również swojego kontrkandydata, ostrzegając przed jego radykalizmem i skłonnością do konfliktów. "Jeżeli wygra Karol Nawrocki, to żaden ambitny projekt się po prostu nie uda. Po prostu się nie uda. I nie polecimy, przysłowiowo mówiąc, na Księżyc, tylko ugrzęźniemy w totalnym chaosie" – ostrzegał.
Kandydat KO wezwał też do mobilizacji przed drugą turą wyborów. Jak zauważył, stawką jest przyszłość Polski. "Każdy głos się liczy. Ja, w przeciwieństwie do mojego konkurenta, mówię o tym na serio, bo jestem otwarty na dyskusję i rozmowę" – podkreślił. "Idźcie, głosujcie, wybierajcie, bo wtedy wygra cała Polska" - oświadczył.
Trzaskowski przywołał też w swoim wystąpieniu gminę Siekierczyn (woj. dolnośląskie), gdzie w I turze wyborów 700 osób zagłosowało na niego, a 699 na Karola Nawrockiego. "Jeden głos zadecydował. I tak blisko może być już 1 czerwca (w drugiej turze wyborów)" - podkreślił. Trzaskowski podziękował również liderom innych ugrupowań za udzielone mu poparcie: prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, Magdalenie Biejat z Lewicy oraz szefowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni.
W Sosnowcu Trzaskowskiego wspierała żona Małgorzata. "Polityka ma wpływ na nasze codzienne życie. Szczególnie kobiety dotkliwie się o tym dowiedziały, przekonały, jak bolesne mogą być decyzje polityków. A mamy szansę to zmienić. Bo kobiety mają głos, bo kobiety mają siłę, bo kobiety mogą zdecydować o wynikach tych wyborów" - apelowała.
Tusk: koniec bezcłowego importu z Ukrainy od 5 czerwca
Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 5 czerwca 2025 r. przestanie obowiązywać mechanizm ATM, umożliwiający bezcłowy import produktów z Ukrainy. Powrót do przepisów sprzed wojny to efekt unijnych negocjacji, w które zaangażowany był polski rząd. Tusk zaznaczył, że wsparcie Ukrainy nie może odbywać się kosztem polskich rolników i producentów. Skrytykował przy tym poprzedni rząd PiS za akceptację mechanizmu, który otworzył polski rynek na ukraińskie towary bez kontroli.
Rząd chce dalszego zawieszenia prawa do azylu na granicy z Białorusią
Premier Tusk zwrócił się do Sejmu o przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl na granicy z Białorusią. Argumentował, że chodzi o skuteczne przeciwdziałanie hybrydowej wojnie prowadzonej przez reżimy Łukaszenki i Putina. Tusk oskarżył PiS o hipokryzję – przypomniał, że za ich rządów wydano rekordową liczbę wiz i dopuszczono do masowego przemytu ludzi. Debata wywołała ostrą wymianę zdań, a głosowanie nad wnioskiem zaplanowano na środę.
Prokuratura: Polak oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem i pomoc w planowaniu zamachu na Zełenskiego
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., który miał współpracować z rosyjskim wywiadem wojskowym i przekazywać informacje na temat zabezpieczeń lotniska Rzeszów-Jasionka. Śledztwo wykazało, że informacje te mogły posłużyć do planowania zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prokuratura współpracowała z ukraińskimi służbami. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.
Nowa Lewica rezygnuje z podwójnego kierownictwa. Kongres statutowy już w sobotę
24 maja odbędzie się kongres statutowy Nowej Lewicy. Jak zapowiedział poseł Tomasz Trela, partia zrezygnuje z dotychczasowego modelu współprzewodniczących. Głosowanie nad nowym przewodniczącym (lub przewodniczącą) odbędzie się jesienią. Wśród potencjalnych kandydatów są Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Gawkowski i Włodzimierz Czarzasty. Kongres będzie też okazją do rozmów o II turze wyborów, w której Lewica popiera Rafała Trzaskowskiego.
Olsztyn: 8 lat i 3 miesiące więzienia za brutalny atak na nastolatkę
Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał 22-letniego Nikodema C. na 8 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa swojej dziewczyny. Mężczyzna brutalnie pobił ją na terenie posesji rodzinnej po urodzinowej imprezie. Ofiara doznała rozległych obrażeń głowy. Sąd zasądził także wysokie odszkodowania i zakaz kontaktu z pokrzywdzonymi. Wyrok nie jest prawomocny.
KE chce łatwiejszego odsyłania migrantów do „bezpiecznych krajów trzecich”
Komisja Europejska zaproponowała złagodzenie zasad odsyłania migrantów ubiegających się o azyl do krajów trzecich, uznanych za bezpieczne. Nie będzie już konieczności wykazania związku migranta z danym krajem – wystarczy, że był to kraj tranzytu lub istnieje odpowiednia umowa międzypaństwowa. Organizacje takie jak Amnesty International ostrzegają, że propozycja może naruszać prawa człowieka i osłabiać system ochrony uchodźców.
Słowacja znosi kontrole graniczne z Węgrami i Austrią
Od środy Słowacja przestanie kontrolować granice z Węgrami i Austrią – ogłosił minister spraw wewnętrznych. Decyzja zapadła po wygaszeniu ognisk pryszczycy, choć stan nadzwyczajny w kraju pozostaje w mocy do końca maja. Na stałe pozostaną jednak restrykcje sanitarne w gospodarstwach – w tym ewidencja pojazdów i zakaz otwartych dni dla odwiedzających.
Red.
n/z: Sosnowiec, 20.05.2025. Wybory prezydenta RP - kampania. Kandydat KO w wyborach prezydenta RP, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C) i jego żona Małgorzata Trzaskowska (C-P) oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (C-L) podczas spotkania z mieszkańcami w Sosnowcu, 20 bm. (ad) PAP/Jarek Praszkiewicz
Inne tematy w dziale Polityka