W czasie ciszy wyborczej poprzedzającej pierwszą turę wyborów prezydenckich Polacy intensywnie korzystali z wyszukiwarki Google. Jak wynika z analizy Google Trends, największy wzrost zainteresowania – aż o 441 proc. – odnotowano dla hasła „liberalizacja”. Wśród tematów, które przyciągnęły uwagę internautów, znalazły się również konflikt izraelsko-palestyński, antysemityzm, aborcja i sytuacja międzynarodowa.
Nawrocki na czele zainteresowania
Pod względem liczby zapytań dotyczących konkretnych kandydatów najczęściej wyszukiwany był Karol Nawrocki, wspierany przez PiS – odpowiadał za 18,5 proc. zapytań. Tuż za nim uplasował się lider KO Rafał Trzaskowski (16,8 proc.) oraz kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen (15,7 proc.). W dalszej kolejności użytkownicy Google interesowali się Adrianem Zandbergiem (11,3 proc.) i Grzegorzem Braunem (10,7 proc.).
Wzrost zainteresowania tematami politycznymi i społecznymi
Oprócz kandydatów wyborcy szukali informacji o fundamentalnych zagadnieniach politycznych i społecznych. Obok „liberalizacji”, wzrost liczby zapytań dotyczył m.in. „konfliktu izraelsko-palestyńskiego” (+399 proc.), „głosowania” (+397 proc.), „antysemityzmu” (+216 proc.), „aborcji” (+161 proc.), a także imigracji, uchodźców czy praw osób LGBTQ.
Często wpisywano pytania praktyczne, takie jak: „jak wygląda karta do głosowania?”, „gdzie głosować?”, „czy można głosować przez internet?” oraz „czy wystarczy mObywatel w lokalu wyborczym?”.
Wyniki głosowania i polityczne migracje elektoratu
Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w I turze zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 31,36 proc., przed Karolem Nawrockim (29,54 proc.). Do II tury, zaplanowanej na 1 czerwca, nie dostali się m.in. Sławomir Mentzen (14,81 proc.), Grzegorz Braun (6,34 proc.), Szymon Hołownia (4,99 proc.) i Adrian Zandberg (4,86 proc.). Frekwencja wyniosła 66,8 proc., co jest najwyższym wynikiem w I turze od 1990 roku.
Z analiz Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura wynika, że wyborcy przegranych kandydatów już zaczynają deklarować swoje preferencje na II turę. Aż 47 proc. sympatyków Szymona Hołowni zamierza głosować na Trzaskowskiego, podobnie jak 41 proc. wyborców Magdaleny Biejat i 36 proc. zwolenników Adriana Zandberga. Karol Nawrocki może liczyć na 35 proc. elektoratu Grzegorza Brauna oraz 8 proc. sympatyków Mentzena.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Jakie tematy dominowały w wyszukiwarce Google w czasie ciszy wyborczej
- Którzy kandydaci byli najczęściej wyszukiwani przez Polaków
- Jakie zagadnienia społeczne i polityczne zyskały na popularności tuż przed wyborami
- Kto przeszedł do II tury i jak deklarują się wyborcy przegranych kandydatów
Red.
na zdjęciu: Wybory prezydenta RP - I tura. Głosowanie w lokalu wyborczym w Głuchowie k. Rawy Mazowieckiej. fot. PAP/Łukasz Szeląg
Inne tematy w dziale Polityka