– Pokaźna część społeczeństwa wierzy, że Karol Nawrocki nie ma elementarnych kwalifikacji moralnych, żeby być kandydatem na prezydenta – ocenił prof. Antoni Dudek. Jak dodał, zna „taką liczbę plotek” na temat Nawrockiego, że „gdyby tylko połowa z nich się potwierdziła, to mielibyśmy kawalerkę do kwadratu”.
Antoni Dudek: Nawrocki to „polityczny buldożer”
Podczas rozmowy z Piotrem Witwickim i Przemysławem Szubartowiczem w programie „Najważniejsze pytania”, prof. Antoni Dudek przyznał, że po pierwszej turze wyborów Karol Nawrocki może być lekkim faworytem. Jego zdaniem Rafał Trzaskowski powinien teraz skoncentrować się na budowie pozytywnego przekazu, a kwestie takie jak kontrowersyjna sprawa mieszkania Nawrockiego czy inne możliwe wątki powinny pozostać w gestii dziennikarzy.
– To powinno dać wielu do myślenia. Co takiego ma w sobie ten człowiek, że idzie jak burza, łamiąc wszelkie opory? Przypomina buldożer – ocenił profesor.
Dudek porównał również karierę Karola Nawrockiego do postaci Nikodema Dyzmy, wskazując na zbieg korzystnych okoliczności, które wyniosły go na polityczne szczyty. Jak powiedział: – Teraz jesteśmy w tej scenie.
Prof. Antoni Dudek: Nawrocki był lekceważony, dziś może wygrać
W ocenie prof. Antoniego Dudka, Karol Nawrocki był jeszcze niedawno lekceważony, również w swoim obozie politycznym, a obecnie realnie walczy o prezydenturę. Historyk nie ukrywa, że postrzega Nawrockiego jako jednego z najbardziej niebezpiecznych aktorów sceny politycznej ostatnich lat.
– W grudniu ubiegłego roku mówiłem, że Karol Nawrocki to jeden z najbardziej niebezpiecznych ludzi, którzy weszli do polityki. I to się niestety potwierdza – powiedział prof. Dudek.
Czy wyborcy Mentzena poprą Nawrockiego? Antoni Dudek analizuje
W rozmowie z „Super Expressem” prof. Antoni Dudek odniósł się do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 1 czerwca. Jego zdaniem nie jest pewne, że elektorat Sławomira Mentzena automatycznie przejdzie na stronę Karola Nawrockiego.
– Zapewne więcej z nich zagłosuje na Nawrockiego niż na Trzaskowskiego, ale jaka będzie ta proporcja – tego nie wiemy – powiedział.
Przypomniał, że w 2020 roku kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak miał spory udział w poparciu dla Rafała Trzaskowskiego w II turze. Tym razem sytuacja może być inna, zwłaszcza że Mentzen sam krytycznie wypowiadał się o kandydacie PiS, co może utrudnić mu wezwanie zwolenników do poparcia Nawrockiego.
Antoni Dudek a spór z Karolem Nawrockim
Relacja między Antonim Dudkiem a Karolem Nawrockim jest napięta od miesięcy. W styczniu prof. Antoni Dudek zarzucił Nawrockiemu brak transparentności i bezwzględność. W wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” przywołał przypadek zwolnienia z IPN historyka Michała Siedziaka po publikacji książki poza oficjalnymi kanałami instytutu.
Nawrocki stanowczo odrzucił te oskarżenia, twierdząc, że prof. Dudek posłużył się nieprawdziwymi informacjami. Zażądał również przeprosin od historyka.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Co prof. Antoni Dudek sądzi o Karolu Nawrockim i jego szansach w II turze wyborów
- Dlaczego profesor uważa, że kandydat PiS jest politycznie niebezpieczny
- Jakie mogą być wyborcze wybory sympatyków Sławomira Mentzena
- Jak wygląda spór między Dudkiem a Nawrockim, w tym kontekście IPN
na zdjęciu: kadr z programu „Najważniejsze pytania” emitowanego w Polsat News. źródło: Polsat News/YouTube









Komentarze
Pokaż komentarze (336)