Biejat i Hołownia poparli Trzaskowskiego. Nawrocki z rolnikami

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Drugi dzień od ogłoszenia wyników wyborów w pierwszej turze przynosi nowe wydarzenia. Rafał Trzaskowski otrzymał we wtorek poparcie od Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Nawrocki spotkał się z rolnikami "Solidarności". Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń.

Biejat: Mam tylko jeden głos, oddam go na Trzaskowskiego

Magdalena Biejat, która w pierwszej turze zdobyła ponad 829 tys. głosów (4,23 proc.), ogłosiła we wtorek, że poprze kandydata KO w drugiej turze. – Mam tylko jeden głos i przekażę go Rafałowi Trzaskowskiemu. I do tego również państwa zachęcam - zapowiedziała. 

Jak poinformowała, dzień wcześniej spotkała się z kandydatem KO. Tematem rozmowy była m.in. polityka mieszkaniowa i poparcie dla postulatów Lewicy, takich jak liberalizacja ustawy aborcyjnej czy wprowadzenie związków partnerskich. – Trzaskowski będzie popierał budownictwo socjalne i samorządowe. Nadszedł kres dopłat do kredytów – zaznaczyła Biejat. – Kandydatura Karola Nawrockiego jest zagrożeniem dla postulatów ważnych dla lewicowych wyborców – dodała. W kampanii Biejat oskarżała Trzaskowskiego, że jest "finansowany przez deweloperów i inwestorów". 


Hołownia również za Trzaskowskim 

Swoje poparcie dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarował również marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jego zdaniem kandydat KO musi pokazać, że potrafi wznieść się ponad partyjne podziały.

– Rafał Trzaskowski musi zaproponować Polakom coś więcej niż polaryzację. Musi pokazać, że chce być prezydentem całej Polski, nie tylko Warszawy – powiedział Hołownia, który dodał, że Polska 2 czerwca obudzi się z nadzieją z powodu wygranej Trzaskowskiego nad Nawrockim. 

Polityk zapowiedział także udział w "Wielkim Marszu Patriotów" organizowanym przez partię Donalda Tuska 25 maja w Warszawie, ale doprecyzował, że przekonywanie niezdecydowanych wyborców musi się odbywać również poza stolicą. Hołownia poparcie dla Trzaskowskiego przekazał już podczas wieczoru wyborczego, gdy okazało się, że osiągnął wynik gorszy od Grzegorza Brauna. 

Mentzen: Nawrocki musi się wytłumaczyć

Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji, który w pierwszej turze zdobył 2,4 mln głosów, zapowiedział rozmowy zarówno z Trzaskowskim, jak i Nawrockim, zanim podejmie decyzję o ewentualnym poparciu.

– Będę rozmawiał z Karolem Nawrockim i zamierzam poruszyć temat przejęcia przez niego mieszkania w Gdańsku. Do dziś nie usłyszałem żadnego wiarygodnego wyjaśnienia – powiedział Mentzen.

Przypomniał też swoje wcześniejsze słowa z postu na portalu X: – Gdyby Karol Nawrocki rzeczywiście wszedł w taki układ, to byłby ostatnią osobą, która powinna być prezydentem naszego państwa. 

Jednocześnie Mentzen zaprosił obu kandydatów przed drugą turą na swój kanał na YT, gdzie odbędzie się dyskusja i podpisanie 8-punktowej deklaracji, m.in. ws. wolności słowa, posiadania gotówki, regulacji prawnych odnośnie broni czy podatków.  


Nawrocki z poparciem rolniczej "Solidarności”

We wtorek Karola Nawrockiego poparł NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Podczas konferencji prasowej przewodniczący związku Tomasz Obszański zadeklarował, iż: "popieramy Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta".

Kandydat wspierany przez PiS zapewnił, że nie dopuści do wdrożenia unijnego Zielonego Ładu, będzie bronił interesów polskich rolników przed nierówną konkurencją ze strony Ukrainy i sprzeciwi się umowie handlowej UE z krajami Mercosur.

Odniósł się również do poniedziałkowego poparcia Trzaskowskiego przez Władysława Kosiniaka-Kamysza:

– To bardzo smutne, że pomnik Wincentego Witosa stał się tłem dla poparcia człowieka, który wpisał Warszawę do C40 i stworzył laboratorium Zielonego Ładu – stwierdził Nawrocki, oceniając, że "polska wieś się na to nie nabierze".   

Rutte chwali Trumpa

Na forum NATO sekretarz generalny Mark Rutte pochwalił Donalda Trumpa za aktywność dyplomatyczną z Rosją: - Prezydent Trump przejął rolę lidera i przełamał impas w sprawie Ukrainy już od pierwszego dnia urzędowania. Myślę, że to bardzo pozytywne - komentował. 

Rutte przypomniał o znaczeniu konsultacji USA z europejskimi partnerami i Ukrainą, a także zapowiedział dyskusje o zwiększeniu wydatków na obronę oraz dalszą pomoc militarną dla Kijowa.

 

Fot. Magdalena Biejat z Nowej Lewicy/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (59)

Inne tematy w dziale Polityka