Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
21 notek
1246 odsłon
  36   0

Firma LTD w Wielkiej Brytanii: zakup gotowej spółki czy rejestracja firmy od zera?

Admiral Tax
Admiral Tax
Jeśli zdecydowałeś się na przeniesienie, rozszerzenie lub rozpoczęcie działalności w jurysdykcji brytyjskiej, to stajesz przed wyborem. Możesz rozpocząć działalność w Anglii lub np. Szkocji poprzez założenie zupełnie nowej spółki, albo możesz po prostu kupić gotową spółkę. Co powinno decydować o wyborze drogi do własnej firmy LTD w Wielkiej Brytanii? Czy jest różnica między założeniem a zakupem firmy?

Co jest tańsze, a co jest szybsze: kupno czy rejestracja firmy w Anglii?

Opcja tańsza, ale nieco dłuższa to rejestracja spółki limited. Procedura zabiera około 7 dni roboczych. Nowa spółka nie od razu będzie także zarejestrowana do VAT.  Rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii nie jest automatyczna, wniosek może zostać odrzucony. Podstawowa procedura rejestracji to dodatkowe 14 dni roboczych po spełnieniu określonych wymagań. Nie każda firma potrzebuje jednak rejestracji VAT, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

W przypadku kupna spółki z zaufanego źródła otrzymujemy gotową operacyjnie spółkę, z krótszym lub dłuższą historią, od której będzie właśnie zależeć cena, tj. im starsza spółka, tym droższa. Firma wystawiona na sprzedaż może być zarejestrowana do VAT lub nie. To także ma znaczenie dla ceny.  Sam procedura kupna jest oparta o umowę cywilno-prawną, a operacja nie powinna zabrać więcej niż 2-3 dni robocze, a to zdecydowany plus.  W przypadku brytyjskich spółek limited transakcja kupna-sprzedaży firmy LTD nie jest wymagana umowa notarialna.

„Proces rejestracji zupełnie nowego podmiotu w Wielkiej Brytanii będzie z pewnością tańszy, jednak potrwa znacznie dłużej. Gotowe spółki, które oferuje Admiral Tax są spółkami “zerowymi”, tj. nie były wykorzystywane w operacjach biznesowych i są gotowe do działalności operacyjnej. Zatem kątem bezpieczeństwa oba rodzaju startu na rynku brytyjskim są równie bezpieczne. Tu zdecyduje przede wszystkim czas, w jakim chcemy podjąć aktywną działalność biznesową” – podsumowuje Paweł Nejman, Manager Działu Doradztwa Admiral Tax.

Kiedy potrzebujemy spółki LTD z VAT, a kiedy bez VAT?

Spółka z VAT będzie potrzebna do działalności opartej o handel towarami oraz tzw. import- eksport. Wszystkie inne usługi, tj. świadczenia niematerialne, mogą być realizowane przez spółkę bez rejestracji do VAT.

Co w praktyce oznacza kupno spółki?

Po zakupie spółki nabywca udziałów przejmuje pełne obowiązki, które spoczywają na właścicielach firmy, wynikające z regulacji prawnych. tj. jest zobowiązany do składania rozliczeń, sprawozdań, w tym jest odpowiedzialny za terminowe wypełnianie tych zobowiązań.

„Z formalnego czy prawnego punktu widzenia nie ma żadnej różnicy, czy spółki limited została założona od zera, czy nabyliśmy ją na drodze kupna udziałów. Dokładnie te same obowiązki spoczywają na przedsiębiorcach od momentu wpisania ich nazwiska w rejestr gospodarczy”- tłumaczy Paweł Nejman.

Co trzeba sprawdzić, kupując spółkę?

Kupując istniejącą spółkę, koniecznie sprawdź:

  • czy jest zarejestrowana i kiedy,
  • czy jest aktywna / zawieszona, czy np. w likwidacji,
  • kto widnieje w rejestrze jako jej właściciel,
  • jaką ma historię (m.in.wypełnianie zobowiązań sprawozdawczych).

W Wielkiej Brytanii podstawowe informacje na temat spółek sprawdzisz wchodząc na stronę Companies House: https://www.gov.uk/get-information-about-a-company

Aktualną ofertę oraz cennik gotowych spółek LTD znajdziesz TUTAJ. Sprawdź!

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka