7 obserwujących
58 notek
86k odsłon
4584 odsłony

Czas świra

Wykop Skomentuj305

Nieszczęsną akcję "Nie świruj, idź na wybory" można krytykować na wiele sposobów, bo jest ona paździerzowa pod każdym względem - prymitywny przekaz, tandetne wykonanie, udawany młodzieżowy sznyt, aroganckie przekonanie, że wystarczy, by zasłużony "autorytet" powiedział do kamery cokolwiek. W końcu, obłudne udawanie kampanii społecznej, podczas gdy z całości przebija jednoznacznie opozycyjna agitacja.

Z niezrozumiałych powodów krytycy tej akcji skupili się na zarzucie najgłupszym z możliwych, tzn. na argumencie o "obrażaniu osób chorych psychicznie", czyli na przekazie wziętym żywcem z arsenału politycznej poprawności (pretekstem stał się żenujący popis Wojciecha Pszoniaka naśladującego objawy porażenia mózgu). Stąd pompatyczne tyrady o tym, jaką to nikczemnością jest wyśmiewanie się z umysłowych ułomności. Tajemnicą pozostaje, kto powiedział, że z chorób psychicznych nie wolno się śmiać, od kiedy nie wolno i dlaczego, bo niewątpliwie jest to mądrość sprzeczna z  całym naszym dorobkiem kulturowym -  z językiem codziennym, kulturą ludową, literaturą i sztuką. 

Niestety, logika politycznej poprawności ma to do siebie, że raz uruchomiona uderza gdzie popadnie, zwykle bez sensu. Nie tworzy ona spójnego systemu, lecz kieruje się prawami wymyślanymi na poczekaniu dla jednego, konkretnego przypadku, po to by w innym przypadku domagać się prawa odwrotnego.

Krytyczne komentarze na temat kampanii "Nie świruj" podkreślają podeszły wiek jej pomysłodawcy oraz większości biorących w niej udział celebrytów (średnia wieku nieźle ponad 70 lat). Wychodzi więc na to, że banda dziadersów zabawia publiczność wiekowymi grepsami o świrach i psycholach, nie zauważywszy, że dla młodego pokolenia - w domyśle nowocześniejszego i dojrzalszego etycznie - dowcipy o wariatach są politycznie niepoprawne. Jednym słowem  - kompromitacja dziadków zatrzymanych mentalnie w średniowieczu .

Minie trochę czasu, zapomnimy o świrującym Pszoniaku, i przy zupełnie innej okazji wybuchnie kolejny skandal, bo ktoś z rozpędu wyszydzi przymioty wieku starczego, czyli "obrazi seniorów". Wtedy przez politycznie poprawną publiczność zostanie nazwany debilem, idiotą i pacjentem z Tworek.  

Wykop Skomentuj305
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo