33 obserwujących
1822 notki
1223k odsłony
278 odsłon

Kto ma interes w politycznych podziałach Polaków?

Wykop Skomentuj8

image

Odpowiedź na to pytanie jest zawarta  w wynikach ostatnich wyborów, w których  obóz narodowo-katolicki zdobył większość sejmową zdolną do samodzielnych rządów. 

Te niekorzystne dla Polski stosunki polityczno-społeczne odzwierciedlające owe wybory zostały świadomie ukształtowane przez ośrodki polityczne wyznające - z większą lub mniejszą otwartością -  idee nacjonalistyczne demonstrowane wspólnie z KK jako odwieczny polski patriotyzm, nierozerwalnie związany z wiarą katolicką.    

Takie poglądy są w Polsce konserwowane lękiem przed napływającą z Zachodu Europy laicyzacją państwa stanowczo tam oddzieloną od wyznań religijnych powszechną na Zachodzie regułą rozdziału Kościoła od państwa. 

Polskie, społeczno-katolickie środowiska parafialno-gromadzkie z ograniczonym /z natury rzeczy/ dostępem do mediów liberalno demokratycznych  w większości są pod propagandowym pręgierzem /wpływem/ oficjalnych mediów narodowych /wcześniej publicznych/  oraz katolickiego ośrodka medialnego w Toruniu znanego z Radia Maryja, TV Trwam i Naszego Dziennika, siewcy radykalizmu narodowo-katolickiego otwarcie wrogiego laickiej Europie w tym przede wszystkim Unii Europejskiej.  

Media te mieniące się „katolickim głosem w twoim domu” z wyrafinowanym uporem tłumią oficjalną politykę religijną Kościoła płynącą wprost od jego głowy, czyli papieża Franciszka, na przykład w poglądach dotyczących laickości państwa czy klerykalizmu katolickich  hierarchów.  

Ten akt nieposłuszeństwa wobec papieża pochodzący wprost z "katolickiego głosu w twoim domu” i wielu ambon jest skutecznie ukrywany przed wiernymi, choćby takich opinii papieża:  

*Zdaniem papieża Franciszka państwa wyznaniowe są „sprzeczne z historią”, a tylko laickie mogą gwarantować religii wolność. 

https://www.newsweek.pl/polska/papiez-franciszek-o-panstwie-wyznaniowym-i-laickim-wywiad-gazeta-la-croix/db4db6c 

*Papież przestrzegał przed "kościelnym funkcjonalizmem i klerykalizmem", przyznając, że jest to zjawisko niestety powszechne i stanowiące karykaturę i wypaczenie /kapłańskiej/ posługi. Potrzebny jest Kościół bardziej wolny, który nie chce, aby jego siła "znajdowała się we wsparciu możnych i polityki”. 

https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/papiez-o-klerykalizmie-to-zjawisko-niestety-powszechne-i-stanowiace-karykature-i-wypaczenie-poslugi,507207  

*Lobbowanie na rzecz homoseksualizmu jest złem. Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Pana Boga, ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby go osądzać? Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia to tak pięknie, że tych osób nie należy z tego powodu marginalizować, powinny być włączone do społeczeństwa. Problemem nie jest posiadanie tej skłonności. Nie – musimy być braćmi. To jedna kwestia, inną jest natomiast lobbing, zarówno lobbing biznesowy, polityczny, czy lobbing masoński – tak wiele lobbowania. To jest dla mnie najpoważniejszy problem – mówił papież. 

https://ekai.pl/papiez-franciszek-wobec-osob-lgbt/ 

Dziwić więc musi brak takiego koncyliacyjnie papieskiego nastroju w homilijnych i publicystycznych głosach wielu polskich hierarchów i proboszczów, którzy wbrew tej papieskiej postawie używają narracji potępiającej poglądy krytykujące nasz, rodzimy klerykalizm coraz wyraziściej obecny w polskiej polityce i ładzie państwowym, którego umiarkowana przecież w Polsce laickość jest przez większość hierarchów ostro krytykowana z politycznym skutkiem nieobliczalnej wręcz ingerencji Kościoła w sprawy państwowe. 

Wyrazistym tego przykładem jest demoralizująca zgodność narracyjnych postaw polskich hierarchów z polityczną postawą abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego – wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu Polski, w sprawie  środowisk LGBT i ekologii kiedy podczas sierpniowego kazania hierarcha porównał te środowiska do komunistów i nazwał "tęczową zarazą", a społeczną aktywność w walce o „czyste powietrze” nazwał zjawiskiem niebezpiecznym.  W rozmowie na antenie Telewizji Republika powiedział, że "ekologizm" stoi w sprzeczności z nauką Kościoła Katolickiego, co jest w ostrym konflikcie do słów papieża tak wyrażonych: 

 „Kiedy słyszymy, że ludzie organizują zebrania, aby zastanawiać się nad tym, jak chronić świat stworzony, możemy powiedzieć: Ależ nie, to zieloni!". Tymczasem, podkreśla papież, „to nie jest partia zielonych, to przejaw chrześcijaństwa!". 

https://www.swietostworzenia.pl/czytelnia/ekologia-papieza-franciszka/555-ochrona-srodowiska-obowiazkiem-chrzescijanina-mowi-papiez-franciszek  

Wymowne w tej sytuacji jest to, że aż 15 polskich biskupów podpisało w Rzeszowie list poparcia abp Marka Jędraszewskiego po jego słowach o "szkodliwym ekologizmie". Wśród nich są duchowni, którzy znaleźli się na liście ukrywających księży pedofilów w Kościele lub nazywający środowiska osób LGBT "plagą niszczenia człowieka". 

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka