33 obserwujących
1831 notek
1230k odsłon
122 odsłony

Praworządność

Wykop Skomentuj4

Warszawski Sąd Administracyjny orzekł /na razie nie prawomocnie/, że premier RP zarządzając majowe wybory prezydenckie rażąco złamał obowiązujące polskie prawo, bo nie posiada do takich decyzji uprawnień. 

Rzeczywiście, premier lekkomyślnie prawo złamał, ale sprawiedliwie przyznać trzeba, że za pełną aprobatą polityków opozycji i kandydatów na prezydenta kalkulujących zgodnie, że jest szansa wybory wygrać, a to okazało się dla nich warte najwyższej ceny w praworządnym państwie złamania wszystkich praw i świętości.

O amoralnych politycznie postawach polskich polityków z obozu władzy i opozycji pisałem już tutaj:

https://www.salon24.pl/u/foltynowicz/1046102,brak-zaklopotania-pis-u-bledami-rzadzenia-to-wielkie-zmartwienie-polakow

https://www.salon24.pl/u/foltynowicz/1046858,polski-establishment-intelektualno-polityczny-dramatycznie-wiednie

Przytoczę tylko jeden akapit notki z dn. 17 maja:

„…wszystkie obecne projekty wyborów prezydenckich nie spełniają konstytucyjnych wymogów, co czyni je bezprawnymi. A skoro tak, to nie wolno tego ukrywać przed wyborcami (ludem) zupełnie nieświadomym, że uczestniczenie w takich wyborach jest wyborczą fikcją i nie ma mocy wyborczego sprawstwa. Prezydent wybrany w takiej farsie nie będzie prawowitą „głową państwa” tylko pozorowaną.

Dlaczego więc kandydaci partii opozycyjnych mieniący się „bojownikami” o praworządność uczestniczą w tej farsie? Dlaczego wszystkie autorytety moralne w tym kościelne nie protestują gremialnie przeciw tej bezprawnej, wyborczej hucpie? Dlaczego godzą się na to kandydaci opozycji na prezydenta choć bez przerwy „krzyczą” o niekonstytucyjności proponowanej przez PiS praktyki wyborczej. Skoro głoszą co innego niż robią nie są godni stanowiska prezydenta III RP.

W tej sytuacji trudno się zorientować czy są jeszcze w Polsce odpowiedzialne elity moralne, polityczne, religijne skoro w większości funkcjonują one w tym niepraworządnym procedowaniu przygotowania wyborów prezydenckich, ba, a nawet zabiegają o wyborcze zwycięstwo w czymś, co w rozumieniu konstytucji wyborami nie jest”.

Kiedy więc dzisiaj czytam i słucham ze strony opozycji „grzmiących” głosów domagających się dymisji premiera robi mi się mdło. Wypominam im więc tę ich moralną degrengoladę z czasu prezydenckich wyborów, co – moim zdaniem – odbiera im dzisiaj prawo do „strojenia piórek” rzeczników praworządności.

Reasumując ten gorzki wywód przywołam kilka opinii uświadamiających nam dramatyzm polskiego społeczeństwa demokratycznie poddanego rządom /w szerokim tego słowa znaczeniu/ ludzi o proweniencjach tak scharakteryzowanych przez Stanisława Mancewicza /TP nr 38/2020/:

„Wypada zauważyć, że jeśli idzie o nadreprezentację cokolwiek bredzących osobników u władzy, to nie zostaliśmy w tyle światowych trendów. Jesteśmy – rzec trzeba – w awangardzie. Ilość bredni głoszonych z niepokojącymi minami, na dowolny temat, publicznie, z flagami państwowymi w tle, budzić musi niepokój. Oczywiście tylko u obywateli jako tako trzeźwych, będących przy zdrowych zmysłach, niepopadających z byle jakiego powodu w histerię, umiejących pisać i czytać ze zrozumieniem. Człowieka zaczynają jednak męczyć przeczucia, że takich ludzi jest już wokół bardzo mało. Że to są jakieś niedobitki, że może wypadałoby dla takich budować rezerwaty, karmniki, stawiać poidełka i lizawki".

https://www.tygodnikpowszechny.pl/nadszarpniecie-164864

No i Hanna Krall w tym samym TP:

„Pomysł, że istnieje tylko dobro, jest szkodliwy, nie przygotowuje na spotkanie ze złem. A ludzie powinni być przygotowani”.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/swiat-pozwala-164816

W świetle powyższego jakim krajem jesteśmy? Ano krajem ludzi nie przygotowanych na spotkanie ze złem. Dowód prosty: dajemy władzę ludziom o poziomie moralnym na władzę nie zasługującym.

Wyrok Warszawskiego Sądu Administracyjnego dowiódł tego boleśnie, a krzyk opozycji o dymisję premiera jeszcze boleśniej tę prawdę potwierdził.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka