37 obserwujących
2090 notek
1352k odsłony
  347   0

Opozycja to nie wróg, to konkurencja

image

                                                                                            DEMOKRACJA

W społeczeństwie demokratycznym obowiązuje tolerancja /nie mylić z akceptacją/ i kompromis wynikające ze społecznego pluralizmu światopoglądowego i politycznego.

Obrazem takiego zróżnicowania są wybieralne władze państwowe jak parlament i prezydent.

W ostatnich wyborach w Polsce uzyskano.

W parlamencie:

Sejm: Obóz władzy 43,59 %, Pozostali 56,41%

Senat: Obóz władzy 48 %,, Pozostali 52 %

W prezydenckich:

Andrzej Duda 50,4 %, Rafał Trzaskowski 49,6 %

W tak wyraziście pluralistycznym polskim społeczeństwie, obóz władzy i opozycja posiadające na szczeblu parlamentu i prezydenta poparcie /w proporcjach wyborczych/ dające prawo do uczestniczenia w decyzjach dotyczących państwa i społeczeństwa.

Tak tę zasadę precyzuję słownik PWN :

«demokratyczna zasada ustrojowa /pluralizm/ gwarantująca różnym grupom społecznym i politycznym prawo wyrażania swych interesów oraz udział w sprawowaniu władzy»

www./sjp.pwn.pl/slowniki/pluralizm.html

Gdyby obóz władzy w Polsce respektował tę zasadę uniknął by skandalu bezprawnego organizowania „wyborów kopertowych”. Rząd Polski wydał bowiem /wbrew sprzeciwowi opozycji/ bezprawne polecenia władzom samorządowym do dostarczenia Poczcie Polskiej list wyborczych obywateli w ramach przygotowywanie wyborów kopertowych.

Polecenie to wykonały gminy pod zarządem PiS, za co dzisiaj ich szefowie są skazywani przez sądy prawomocnymi wyrokami za łamanie prawa.

Ów rządowy blamaż obóz władzy chce naprawić kolejnym przedstawiając w sejmie projekt „ustawy abolicyjnej” legalizujący wcześniejszy akt bezprawny:

Projekt ustawy zakłada, że wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miasta, którzy w czasie stanu epidemii przekazali Poczcie Polskiej spis wyborców w związku próbą zorganizowania kopertowych wyborów prezydenckich w 2020 roku mimo braku podstawy prawnej do obracania danymi w taki właśnie sposób, nie popełnili przestępstwa a trwające postępowania w takich sprawach, mają być umorzone. W przypadku gdyby w sprawach tych zapadły jakieś wyroki przed wejściem w życie ustawy to według projektu mają one, uleć zatarciu.

www.legaartis.pl/blog/2022/10/21/bezkarnosc-plus-powraca-do-sejmu-tym-razem-w-wersji-ustawy-abolicyjnej/

Ustawa abolicyjna /póki co/ wypadła z porządku obrad Sejmu.

www.bankier.pl/wiadomosc/Bezkarnosc-za-wybory-kopertowe-Ustawa-abolicyjna-wypadla-z-porzadku-obrad-Sejmu-8433152.html

Zdarzenie to odbiło się smutnym echem w EU, która cały czas oczekuje od Polski wycofanie się z niefortunnych reform sądownictwa, by uruchomić wypłatę pieniędzy z KPO i innych funduszy. Polscy eurodeputowani słyszą od zagranicznych kolegów pytania, czy rząd polski – wzorem ustawy abolicyjnej – wycofa się z reform ustrojowych.

Pytany o to europoseł Lewandowski wyraził wątpliwość w tej sprawie, ale zastrzegł, że nadzieja jest.

Ja myślę, że wbrew ideologicznemu uporowi polityków PiS i SP rozsądek finansowego pragmatyzmu rządu spełni umowę z UE zapisaną w „kamieniach milowych” skutkującą powrotem trójpodziału władzy a należne nam euro spłynie do Polski.

Za resume notki niech posłuży takie zdanie z felietonu Pawła Wrońskiego /GW z 4 listopada/:

„władzę można sprawować tylko na odstawie i w granicach prawa”!

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka