folt37 folt37
454
BLOG

Trzecia Droga, to ślepa droga

folt37 folt37 Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

image


Wolne media alarmują, że sondaże popularności partii politycznych pokazują kiepskie notowania tandemu wyborczego „PSL/PL-2050” zwanego „Trzecią Drogą” oscylujące niebezpiecznie blisko ich 8% progu wyborczego.

Liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz /PSL/ i Szymon Hołownia /PL-2050/ obaj o nadmiernym przeroście politycznego ego nie zaakceptowali propozycji Donalda Tuska dotyczącej utworzenia z PO wielkiej /patrz marsz 4 czerwca/ antypisowskiej koalicji wyborczej, jako remedium wyborczego zwycięstwa.

Koalicjanci Trzeciej Drogi odrzucili tę propozycję zarozumiałą ułudą swojej politycznej atrakcyjności dla tzw. elektoratu chrześcijańsko – demokratycznego zwanego środkiem sceny politycznej w Polsce.

Ten wielki błąd objaśnia w swoim artykule Agnieszka Kublik /wwwTrzecia Droga na rozdrożu. Pięć momentów, w których Hołownia się pogubił (wyborcza.pl)/ dowodząc, że:

„Nie ma spodziewanej premii za połączenie PSL z PL2050. Badania pokazują, że dlatego większość wyborców KO,PL2050, PSL i Lewicy chce jednej listy. To logiczne i rozsądne, przy trzech listach KO, TD, i Lewica – opozycja nie ma szans na wygranie. Tak działa system D’Hondta przeliczenia głosów na mandaty.  A to oznacza, że gdy opozycja startuje na trzech listach, to D’Hondt daje wyższą premię PiS i Konfederacji, bosą tylko dwie listy”.

Czemu więc ta logika nie przekonuje Trzeciej Drogi? Chyba dlatego, że liczą na szczęście tak rozumiane:

• sondaże kłamią, albo się mylą,

• młodzi i niezdecydowani zagłosują na TD,

• oczekiwana duża frekwencja.

Hołownia zaklina tym rzeczywistość z ufnością, że jak zacznie się kampania to dostanie 15% poparcie. Sęk w tym, że to nie działa tak jak sobie zaplanował - konkluduje Kublik i ma rację.

To ślepa droga.

Nie chciałbym być w skórze Kosiniaka i Hołowni jak PiS wygra.

Więc, jaka jest prawdopodobna odpowiedź na „obrazkowe” pytanie w tej notce: Dokąd prowadzi „trzecia droga” ? – odpowiadam do trzeciej /nomen omen/ kadencji rządów PiS.

Obym się mylił.

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka