31 obserwujących
1793 notki
1208k odsłon
472 odsłony

Nacjonalizm szaleje. Komu potrzebny antysemityzm?

Wykop Skomentuj16

Pierwszy dzień po świętach zaistniał w mediach ostrym zwrotem z optymizmu Wielkanocnego ku ponurej polityce nacjonalistycznego judzenia Polaków w tonie nienawiści do obcych w tym wypadku do Żydów. 

Oto próbka odradzania się polskiego nacjonalizmu na fundamencie antysemityzmu, tej odwiecznej „teologii” łączącej „męczeństwo” narodu polskiego z męczeństwem Chrystusa. Wszak polski nacjonalizm uknuł slogan: „Polska Chrystusem Europy”.

A zdarzyło się to w Pruchniku /Podkarpackie/. Dlaczego tam? Bo lud tam prosty, tradycjom bliski, łatwy do manipulowania prostą do bólu symboliką w duchu „Polak katolik”!

Znak 1.

• „W Pruchniku na Podkarpaciu przetrwał wielkanocny obyczaj sądu nad Judaszem. W Wielki Piątek kukła symbolizująca zdrajcę Jezusa jest bita, a następnie palona i wrzucana do rzeki. Tegoroczny obrzęd, udostępniony za pośrednictwem mediów społecznościowych, wywołał kontrowersje na całym świecie”.

• Tradycja ta była znana w Polsce już w XVIII wieku, Kościół jednak zakazał jej ze względu na dużą agresję uczestników. Przetrwała tylko w Pruchniku w wersji złagodzonej, ponieważ symboliczną karę Judaszowi wymierzają dzieci. Po kilku latach przerwy w miasteczku postanowiono odtworzyć dawny obyczaj. Relację z tego wydarzenia zamieścił "Ekspres Jarosławski".

https://www.salon24.pl/newsroom/950474,awantura-o-spalenie-kukly-judasza-w-pruchniku-wygladala-jak-zyd-z-pejsami

Znak 2.

• W Wielki Piątek w Pruchniku na Podkarpaciu odbył się tzw. sąd nad Judaszem. Kukła była ucharakteryzowana na Żyda, a jej spalenie jest tradycyjnym elementem obchodów świąt wielkanocnych w miejscowości.

• W tej sprawie biskup Rafał Markowski wydał ostry komunikat w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Biskup potępił spalenie kukły Judasza w Pruchniku. "Kościół nie toleruje pogardy". Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego - oświadczył biskup.

W ślad za biskupem Markowskim ten antysemicki gest dokonany z inicjatywy zwolenników polskiej myśli politycznej z najmroczniejszych zakamarków polskiej historii ostro potępił także Joachim Brudziński - minister spraw wewnętrznych - taki wpisem na Twitterze:

 „Kościół w Polsce w czasach niemieckiej okupacji i niemieckiego nazistowskiego barbarzyństwa,często heroicznie, tak jak wielu Polaków, ratował życie swoich żydowskich braci.Takimi „akcjami”jak w Pruchniku (wbrew miejscowemu proboszczowi)zaciera się piękne świadectwo rodziny Ulmów”.

https://www.salon24.pl/newsroom/950660,biskup-potepil-spalenie-kukly-judasza-w-pruchniku-kosciol-nie-toleruje-pogardy

A tak potraktował biskupa i ministra nacjonalistyczny arogant Adrian Klarenbach - prowadzący programy w TVP Info i radiowej Jedynce. W poniedziałek wieczorem na Twitterze napisał do szefa MSWiA, żeby ten „odwalił się” od „podkarpackich tradycji” na wsi:

• „Nie znam tradycji zachodniopomorskiej,ale Panie @jbrudzinski odwal się Pan od podkarpackiej.#Judasz był żydem ,chyba że chcesz Pan zmieniać historię.Strażacy nie mają wątpilowości,a u Pana tokwe skąd?

ttps://www.salon24.pl/newsroom/950731,klarenbach-do-brudzinskiego-odwal-sie-pan-poszlo-o-spalenie-kukly-judasza-w-pruchniku


Post Scriptum: 

 Dowodem na to, że ten brutalny akt antysemityzmu nie ma religijnych podstaw do demonstrowania owej kary  wobec Judasza, który przecież nie zdradził Jezusa z woli swego „paskudnego” charakteru tylko w nakazu wypełnienie woli Bożej tak oznajmionej przez skazanego na śmierć Chrystusa:

„Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie! (Łk 22, 42) – modlił się Jezus w Ogrójcu tuż przed pojmaniem Go przez żołnierzy wysłanych przez arcykapłanów”

 https://www.gosc.pl/doc/792614.Ojcze-zabierz-ten-kielich

Czyli dokonało się to co się miało dokonać!

Sięganie więc do scen religijnych w politycznym interesie zainteresowanych, to cynizm i wyrachowanie tych ludzi z jak najniższych pobudek manipulowania nastrojami i umysłami prostego ludu. To wielka niegodziwość i hańba!

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo