65 obserwujących
1203 notki
1196k odsłon
  1242   0

Czarnek vs. ZNP i Solidarność - rudna I: szach emeryturami

W poprzedniej notce opisywałem jak Wunderteam z Alei Szucha pod kierownictwem min. P. Czarnka wypowiedział wojnę nauczycielskim związkom zawodowym. Przypomnijmy: Czarnek zaproponował wydłużenie ewidencjonowanego czasu pracy nauczycieli o 66% (12h/tydz - 4h lekcji i 8h innych zajęć z uczniami) przy podniesieniu pensji o 20-30%. Dokładnie w tym samym czasie powróciła na ekrany tv znienawidzona w środowiskach nauczycielskich ex-minister Zalewska. 

Intencje strony rządowej były więc oczywiste: wywołać sprzeciw i protesty.

I udało się. Wszystkie związki nauczycielskie od razu zapowiedziały protesty. W ostatni weekend zostały one zmaterializowane. ZNP zapowiedział wielki, masowy protest. W odpowiedzi Sanepid ograniczył wielkość manifestacji do 150 os. (przypomnijmy, ze nic nie bylo słychać o podobnych restrykcjach, gdy tydzień temu podobne zgromadzenie robiły zw. z PiS Kluby GP). ZNP rozbił więc swój protest na kilka grupek. Do pustego ministerstwa przekazano też petycję (pustego bo nauczyciele nie chcieli tracić dniówki na protesty w dniu pracy). Prezes Broniarz powtórzył postulaty ZNP. Jest to powiązanie wynagrodzenia nauczycieli ze średnią w gospodarce (Przypomnijmy: przynajmniej od premiera Millera do czasów D. Tuska wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego szło w parze z tą średnią, za Tuska spadło o 1000 zł., za PiS o blisko kolejny 1000,  propozycje Czarnka to płaca dyplomowanego 5000 brutto przy średniej w gospodarce powyżej 5600 ). Broniarz zapowiedział też swój udział w manifestacji antyrządowej D. Tuska.


Co zrobiła Solidarność? Zawiązała komitet protestacyjny. Komitet ten oskarżył rząd o oszustwo i kłamstwo (materiał video w linkach). Chodzi o podpisane z Solidarnością porozumienie, przed strajkiem 2019. Solidarność żądała powiązania płacy nauczyciela ze średnią w gospodarce narodowej. Rząd miał jej to obiecać, ale jeśli chodzi o zapisy to zapis ten brzmi: "VI. Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r." - wydaje się więc, że rząd PiS stosuje tutaj taktykę jaką politycy UE zastosowali wobec ś.p. Lecha Kaczyńskiego (mechanizm z Ioaniny): wmawianie niestworzonych rzeczy, a w zapisach to co w zapisach. 

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ zwróciła się też z interwencją do przewodniczącego Solidarności P. Dudy. Ten wysłał list do rządu przypominając, że porozumień zawartych ze związkami należy dotrzymywać. Jeśli nie interweniować będzie centrala Solildarności.


Co na to min. Czarnek? Ano pan minister wysłał dwa ważne komunikaty:

1. powiedział, że przedstawiony plan nie jest planem ministerstwa ale planem wypracowanym przez nauczycieli i dyrektorów szkół (ich personalia oczywiście nie zostały ujawnione)

2. W wypowiedzi na facebooku minster zaproponował nauczycielom wcześniejszą emeryturę: 20-30, czyli nabycie uprawnień emerytalnych po 30 latach pracy w tym 20 przy tablicy jako nauczyciel. Jest to stary, od dawna powtarzany postulat przywrócenia nauczycielom wcześniejszych emerytur zabranych przez rząd PO-PSL. Co to oznacza? Mogłoby to oznaczać odejście z zawodu ponad 1/3 nauczycieli. Przypomnijmy, że średnia wieku w tym zawodzie to ok. 45 lat, a mediana 50. Dla ZNP i Solidarności mogłoby to zaś oznaczać odejście w niebyt. Nie jest bowiem tajemnicą, ze młodzi nauczyciele nie są uzwiązkowieni. Związki zawodowe opierają się na nauczycielach w wieku przedemerytalnym. Czarnek mówi więc wprost związkom: albo sie zgadzacie na to co chcemy, albo was nie będzie. Dodatkowo Czarnek powiedział, że w przyszłym budżecie fundusz płac nauczycielskich wzrośnie o 8 mld zł. Zastanówmy się, na co owe dodatkowe 8 mld może być przeznaczone? Na płace? W propozycjach Czarnka płaca za godzinę dydaktyczną nie ulega zmianie - rośnie o ok. 2%. Liczba godzin też nie zmienia się. Gdyby jednak w grę wchodziły masowe odprawy emerytalne dla kilkuset tysięcy nauczycieli to rzecz mogłaby mieć ręce i nogi.  

Z drugiej strony, czy PiS byłby skłonny do aż tak rewolucyjnych decyzji? Dotychczas słynął jedynie z mówienia o nich.


https://glos.pl/dzis-protest-nauczycieli-pod-siedziba-mein-dosc-arogancji-i-ponizania

https://fb.watch/8yu71ZgI6T/

https://www.youtube.com/watch?v=TkiNiM9tuwY&ab_channel=AndrzejP

https://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/index.php?option=com_content&view=article&id=910:oczekuj%C4%99,-aby-pan-premier-wywi%C4%85za%C5%82-si%C4%99-ze-swoich-um%C3%B3w&catid=162&Itemid=797&lang=pl

https://fb.watch/8yuu8GksGx/


 

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo